KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Nejstarší nalezené zkameněliny dokazují, že byl na Zemi život už před 4 miliardami let

Starověké mikrofosílie, které byly objeveny v Kanadě, podle vědců dokazují, že život na naší planetě existoval už před 4 miliardami let. Vědci se tak domnívají, že na Zemi existoval život, když byla ještě „v plenkách“.

...

Nalezené fosílie kdysi vznikly na dně oceánu

Výzkumníci věří, že mikrofosílie, které byly objeveny v tzv. Nuvvuagittuq Supracrustal pásu v Kanadě, obsahují jedny z nejstarších sedimentárních hornin na Zemi, které by mohly být 3,77 miliardy až 4,29 miliardy let staré. Tento objev vedl vědce k domněnce, že život byl na naší planetě přítomen už v době, kdy byla na svém počátku. Věk Země je totiž odhadován na 4,57 miliard let.

„Je-li datování nalezených fosilií přesné, pak by to znamenalo, že na Zemi vznikl život téměř okamžitě po vytvoření oceánu,“ uvedl vedoucí výzkumného projektu Matthew Dodd.  Nalezené mikrofosílie jsou jen z poloviny tak široké jako lidský vlas, jsou krvavě červené a mají tvar trubek tvořených bakteriemi, které se živí železem.

Mikrofisílie, které se nacházejí uvnitř struktury bílého křemene, byly nalezeny v místě, které bylo kdysi nejspíš teplovodním otvorem na dně oceánu. Toto zjištění vede k hypotéze, že tyto otvory mohly být jedním z prvních obyvatelných prostředí na planetě Zemi. Nicméně někteří výzkumníci jsou skeptičtí ohledně toho, zda jsou nalezené mikrofosílie skutečně biologické povahy.

Struktura nalezených mikrofosílií je podobná dnešním bakteriím

 „Jednou z hlavních otázek je to, zda je organický uhlík, který jsme našli v těchto horninách, skutečně biologického původu, či nikoliv,“ uvedl Dodd.

Dodd a jeho kolegové použili několik metod k tomu, aby zkusili najít odpověď na tuto otázku, Došli však k závěru, že přítomnost dvou minerálů - apatitu a karbonitu, poskytuje silný důkaz o tom, že se opravdu jedná o biologický pozůstatek.

Vědci kromě toho poznamenali, že je struktura jednotlivých mikrofosílií podobná dnešním bakteriím, které přebývají v blízkosti hydrotermálních průduchů bohatých na železo. Zkoumána a poté i vyloučena byla možnost, že by mikrofosílie vznikly teplotními a tlakovými změnami.

Zajímavou součástí výzkumu je i to, že se vědci domnívají, že něco podobného mohlo vznikat i na jiných planetách. „Je možné očekávat, že najdeme důkazy o minulém životě (před 4 miliardami let) i na Marsu,“ uvedl Dodd s tím, že planety Země i Mars měly na svém povrchu ve stejnou dobu kapalinu.

Nový objev představuje významný milník ve zkoumání vzniku života na Zemi. Za nejstarší nalezenou mikrofosílii byl dříve považován nález ze západní Austrálie, který byl datován do 3,46 miliard let nazpět. I zde však panují spekulace o tom, zda jsou australské fosílie skutečně biologického původu.


Autor: ElS

Zdroj: Nature

Foto: UCL

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek