KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Nejstarší známí motýli existovali dříve než květiny, tvrdí vědci

Aby mohli snadněji nasávat lahodný nektar z květin, mají motýli a můry dlouhý trubicovitý náustek, který je známý jako sosák. Obecně uznávaná (a také velmi logická) teorie o tomto ústrojí říká, že u motýlů a můr se vyvinuly sosáky jako reakce na vznik květů u rostlin.

...

Tato teorie však, jak se zdá, nemusí být pravdivá. Jak uvádí Ben Guarino z amerického deníku The Washington Post, nová studie odhalila nové důkazy o tom, že motýli a můry měli sosáky již miliony let předtím, než květiny začaly vůbec existovat.

Mezinárodní tým vědců při zkoumání fosilií pocházejících z období druhohor objevil pozůstatky drobných šupinek, které pokrývají tělo motýlů a můr. Timo van Eldijk z Univerzity v Utrechtu poté pomocí jehly zakončené chlupem z nosu dokázal přenést 70 těchto šupinek pod mikroskop.


                                                                           Snímky šupinek pod mikroskopem


„Nosní chlup má přesně tu správnou délku a pružnost pro uchopení zrnka pylu, nebo v tomto případě motýlí šupinky, přilepí se totiž na něj. Tyto chlupy mi poskytl můj profesor, nevím, čí byly. Nejlepší však nejspíš bude se neptat,“ říká van Eldijk.

Mladý vědec se následně rozhodl analyzovat strukturu daných šupinek. Některé z nich byly pevné a tvrdé, což nebylo nic neobvyklého, protože již dřívější výzkum ukázal, že tato struktura byla pro rané motýly a můry, kteří svou potravu žvýkali kusadly, typická. Van Eldijk však s překvapením zjistil, že další šupinky byly duté, což je jev, který se vyskytuje pouze u motýlů a můr se sosákem.

„Pokud najdete duté šupinky, s jistotou víte, že vyvinutí sosáku muselo proběhnout ještě předtím,“ komentuje vědec.


Tento objev, který je dopodrobna popsaný v odborném časopise Science Advances, vědcům řádně zamotal hlavu, protože šupinky jsou zhruba 200 milionů let staré, což z nich činí nejstarší známé pozůstatky motýla na světě. Předchozí molekulární studie však podle Fabiena Condaminea z francouzského Národního výzkumného centra CNRS ukazují na podobně brzký vývoj motýlů a můr se sosáky.

Dané fosilie jsou rovněž o 70 milionů let starší než první květiny, což o vývoji a funkci sosáku vyvolává zajímavé otázky. Je možné, že máme jednoduše mezeru ve fosilních záznamech a že květiny existovaly dříve, než se domníváme. Autoři studie však věří, že pravděpodobnějším vysvětlením je, že sosák se u motýlů a můr ještě před vznikem květin vyvinul proto, aby jim pomohl zachytávat sladké pylové částice produkované nahosemennými rostlinami, které byli v období druhohor nejvíce rozšířené.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek