KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Nejtmavější barva na světě je k dispozici pro veřejnost ve spreji

Nejčernější materiál na světě, Vantablack, bude od nynějška k dispozici v podobě spreje. Schopnost tohoto materiálu tkví v tom, že dokáže z 3D objektů vytvořit nereflexní 2D „černé díry.“ Materiál má využití především v rámci zbrojního průmyslu, například u matoucích kamufláží pro bojovou techniku.

...

Materiál pohlcuje téměř veškeré dopadající světlo

Sprej ve verzi Vantablack S-VIS bude lépe uplatnitelný než originál a může být použit na větší a složitější objekty vytvořené ze širokého spektra materiálů. Vantablack byl vytvořen před dvěma lety ve Velké Británii společností Surrey Nanosystems. Je vyroben z uhlíkových nanotrubiček a dokáže pohltit 99,965 procent dopadajícího světla.

3D objekt vypadá díky spreji jako 2D. Foto: DPA

Díky tomu se mohou trojrozměrné předměty jevit jen jako dvojrozměrné. Materiál na bázi spreje dokáže zachytit 99,8 procent ultrafialového světla a infračervené světlo je pak 17krát méně reflexní. Zatímco byl Vantablack původně vytvořen pro potahování optických prvků  v prostoru v rámci obranného průmyslu, nyní bude moci být využit například u kamer a luxusního zboží.

Problémem je malá odolnost tohoto materiálu

Materiál není příliš odolný vůči oděru, musí mít proto nad sebou ještě nějakou ochrannou vrstvu. Jeho použití není tak jednoduché, jako u běžných barev ve sprejích. Vyžaduje určitý počet před a po-aplikačních kroků.

Sprej také nebude běžně dostupný například v železářstvích. Společnost Surrey Nanosystems bude Vantablack S-VIS prodávat přímo klientům, nebo bude používat tuto technologii přímo pro svá vlastní výrobní zařízení.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek