KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Nejvzácnější zpěvný pták na světě je podle nového výzkumu tak vzácný proto, že vůbec neexistuje

Nová studie, která se zabývala druhem zpěvného ptáka, který se vyznačoval tím, že ho bylo téměř nemožné spatřit, zjistila, že bulbulec liberijský je tak vzácný nejspíš proto, že ve skutečnosti vlastně nikdy neexistoval.

...

Tým vědců z Aberdeenské univerzity se o tomto ptáku, který „odborníkům po desítky let unikal“, rozhodl získat bližší, nebo alespoň nějaké, informace.

Bulbulec liberijský byl v celé historii naživo spatřen pouze 9krát, a ve všech případech k tomu došlo v deštném lese v povodí řeky Cavalla, která protéká jihovýchodní částí Libérie, mezi lety 1981-1984. Navzdory velké podobnosti s bulbulcem žlutavým se vědci domnívali, že díky bílým skvrnám na peří se jedná o nový druh.

Nicméně analýza DNA jediného zástupce bulbulce liberijského, který byl kdy chycen, nyní ukázala, že tyto zdánlivě rozlišující bílé skvrny byly pravděpodobně způsobeny nedostatkem výživy v období vývinu daného jedince, kdy mu ještě rostlo peří.

A když byly výsledky analýzy následně porovnány s DNA bulbulce žlutavého, zjistili vědci, že se mezi těmito dvěma druhy nenachází žádný významný genetický rozdíl.

„Bulbulec liberijský získal od 80. let, kdy byl poprvé spatřen, téměř „mýtický“ status. Nemůžeme definitivně říct, že bulbulec liberijský je stejný pták jako bulbulec žlutavý, nicméně předložili jsme dostatečné množství důkazů, díky kterým je jakékoli jiné vysvětlení vysoce nepravděpodobné,“ řekl profesor Martin Collinson, genetik z katedry lékařských věd Aberdeenské univerzity.

Bulbulec liberijský byl až do roku 2016 oficiálně uveden na seznamu „kriticky ohrožených“ druhů, než byl jeho status přezkoumán a změněn na „nedostatečně zdokumentovaný“. Šokující závěry studie byly publikovány ve vědeckém časopise Journal of Ornithology.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek