KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Nikola Tesla: Mimořádný život vědeckého Prométhea

Troufli byste si přiřadit jména Albert Einstein, Thomas Edison, Alfred Nobel a Nikola Tesla k následujícím životopisným faktům? Mluvil osmi jazyky, vyrobil první motor poháněný střídavým proudem, vyvinul základní technologii pro bezdrátovou komunikaci na dlouhé vzdálenosti a byl držitelem zhruba 300 patentů.

...

Ve výsledku to není ani tak těžké, protože společným jmenovatelem všech těchto počinů není nikdo jiný než Nikola Tesla. Ačkoli většina lidí jeho jméno již někdy zaslechla, málokdo ví více o jeho roli v moderní vědě a technologii.

V neděli 7. ledna uběhlo přesně 75 let od Teslovy smrti, a toto výročí je tedy vhodnou příležitostí k tomu, abychom se o životě muže, který se zjevil odnikud, ale přesto se stal světově slavným, dozvěděli více.

Tvrdil o sobě, že je oddaný výhradně vědeckým objevům, zamlouvala se mu však také role šoumena. Přitahoval pozornost žen, ale nikdy se neoženil. A přišel s nápady, které navždy změnily náš všední život a vynesly mu velké jmění, přesto ale zemřel takřka bez peněz.

Raná léta

Tesla se narodil v Srbsku v létě roku 1856 a podle jeho slov také během bleskové bouřky, což přimělo porodní asistentku říci: „Bude to dítě bouře,“ načež však jeho matka až prorocky odpověděla: „Ne, světla.“ Jako student Tesla prokazoval při počítání matematických úloh tak pozoruhodné schopnosti, že ho učitelé měli za podvodníka. Během puberty vážně onemocněl a zotavil se, až když jeho otec upustil od požadavku, že se musí stát knězem, a umožnil mu studovat strojírenskou školu.

Ačkoli byl Tesla vynikajícím studentem, z polytechnické školy nakonec odešel a začal pracovat pro firmu Continental Edison Company, kde se zabýval elektrickým osvětlením a motory. A protože si velmi přál setkat se s Edisonem osobně, emigroval v roce 1884 do Spojených států.

Tesla později uvedl, že mu firma nabídla sumu 50 000 dolarů, když se mu podaří vyřešit několik technologických problémů, kterým čelila. Když je však úspěšně vyřešil, bylo mu dle jeho slov řečeno, že zmíněná nabídka byla pouze vtip, a firmu tak o 6 měsíců později opustil.

Následně se sblížil se dvěma podnikateli, což vedlo k založení společnosti Tesla Electric Light and Manufacturing. Jménem této firmy Tesla získal hned několik patentů. Když se však jeho obchodní společníci rozhodli, že se chtějí soustředit výhradně na zásobování elektřinou, vzali duševní vlastnictví společnosti a založili novou firmu, přičemž Teslu nechali odejít s prázdnou.

Podle svých slov Tesla poté dva roky kopal příkopy za 2 dolary denně a mučilo ho pomyšlení na to, že jeho mimořádný talent a vzdělávání přichází vniveč.

Úspěch jako vynálezce

V roce 1887 se Tesla setkal se dvěma investory, kteří mu nabídli financování nové Tesla Electric Company. Zřídil si laboratoř na newyorském Manhattanu, kdy vyvinul indukční motor na střídavý proud, který představoval řešení mnoha technických problémů, se kterými se potýkaly ostatní konstrukce. Když Tesla své zařízení představil na technologické výstavě, zařídila firma Westinghouse Company pro tuto technologii licenci a uhradila Teslovi předem platbu a licenční poplatky za každou jednotku koňské síly, kterou motor vyprodukoval.

V 80. letech 19. století probíhala ve Spojených státech tzv. válka proudů. Thomas Edison prosazoval stejnosměrný proud, o kterém veřejnost ujišťoval, že je bezpečnější než střídavý. George Westinghouse pak podporoval zase střídavý proud, protože umožňoval přepravu energie na dlouhé vzdálenosti. A protože se tito dva podnikatelé neustále předháněli ve snižování cen, postrádal Westinghouse kapitál. Když Teslovi vysvětlil své obtíže, požádal ho, zda by mu neprodal své patenty za jednorázovou částku, s čímž Tesla souhlasil. Vzdal se tím však obrovského jmění, které by získal, kdyby si patenty ponechal.

Když se v roce 1893 konala v Chicagu světová výstava nebývalých rozměrů s názvem World’s Columbian Exposition, oslovili Westinghouse s Teslou pořadatele s nabídkou dodávání elektřiny. Tato výstava by jim totiž poskytla rozsáhlou platformu pro demonstrování schopností střídavého proudu. Díky Teslovi se na výstavě rozsvítilo více žárovek, než se dohromady nacházelo v celém Chicagu. Užaslí návštěvníci mohli zhlédnout širokou řadu divů, jako například elektrické světlo, které nepotřebovalo žádné dráty. Tesla později pomohl Westinghousovi získat také zakázku na produkci energie na Niagarských vodopádech, v rámci níž vznikla první velká elektrárna na střídavý proud na světě.

Překážky na cestě

Tesla ve svém životě narazil na mnoho obtíží. V roce 1895 zničil jeho manhattanskou laboratoř požár, který spálil také jeho poznámky a prototypy. Roku 1898 v hale Madison Square Garden představil bezdrátové ovládání lodě, což mnozí lidé považovali za podvod. Krátce poté upřel svou pozornost na bezdrátový přenos elektrické energie. Věřil, že jeho systém může nejen poskytnout distribuci elektřiny po celém světě, ale také umožnit celosvětovou bezdrátovou komunikaci.

Aby mohl své nápady otestovat, postavil si Tesla laboratoř ve městě Colorado Springs. Zde při svým pokusech jednou vygeneroval tak velké množství energie, že způsobil výpadek v celém regionu. V roce 1901 přesvědčil amerického podnikatele a bankéře J. P. Morgana, aby zainvestoval do stavby jeho věže na Long Islandu, která měla obhájit a prokázat Teslův plán elektrifikovat svět. Jeho vysněná věž však nikdy nenabyla reálné podoby, protože Morgan se nakonec rozhodl financování ukončit.

V roce 1909 získal Guglielmo Marconi Nobelovu cenu za vyvinutí rádia. Tesla Macroniho v roce 1915 neúspěšně žalovat za porušení jeho patentových práv. V tom samém roce se rovněž proslýchalo, že Edison a Tesla společně obdrží Nobelovu cenu, to se však nestalo. Podle nepodložených spekulací byla důvodem neudělení ceny jejich vzájemná nevraživost. Tesla však získal řadu jiných ocenění, mezi které ironicky patří také Edisonova medaile, kterou mu udělil Institut pro elektrotechnické a elektronické inženýrství (IEEE).

Neobyčejný muž

Tesla byl velmi pozoruhodný člověk. Podle svých slov disponoval fotografickou pamětí, která mu umožnila pamatovat si celé knihy, a mluvit osmi jazyky. Tvrdil také, že mnohé z jeho nejlepších nápadů se mu vždy vyjevily ve formě záblesku a že ve své mysli viděl detailní obrazy svých vynálezů, než vůbec začal stavět prototypy. V důsledku toho se zpočátku nepřipravoval nákresy a plány svých zařízení.

S téměř 190 cm vysokou atraktivní postavou se Tesla těšil velké oblibě žen, nikdy se však neoženil a tvrdil, že jeho celibát hrál důležitou roli v jeho tvořivosti. Trpěl také řadou nezvyklých fobií jako například averzí vůči perlám, kvůli které odmítal mluvit se ženami, které je měly na sobě.

Na své nejlepší nápady přišel o samotě, nebyl ale žádným poustevníkem. Na elegantních večírcích, které pořádal, navazoval společenský kontakt s mnohými z nejslavnějších lidí své doby. Častým hostem v jeho laboratoři byl například Mark Twain, který některé jeho vynálezy také propagoval. Tesla nebyl uznáván pouze jako vynikající technik a vynálezce, ale také jako filozof, básník a znalec. Na své 75. narozeniny obdržel gratulační dopis od Alberta Einsteina a objevil se také na titulní straně časopisu Time.

Poslední léta

Svá pozdní léta strávil Tesla již bez svého dlouho ztraceného jmění. Přesouval se z místa na místo a nechával po sobě jen nezaplacené účty. Nakonec se usadil v jednom newyorském hotelu, kde jeho nájem platil Westinghouse. V hotelu žil vždy sám a často navštěvoval tamní park, kde ho lidé mohli často vidět, jak tráví čas krmením holubů, se kterými byl dle svých slov zvláštně spřízněný. Sedmého ledna v ranních hodinách ho pokojská nalezla mrtvého ve svém pokoji. Zemřel ve věku 86 let.

Jméno Tesla je však dodnes velmi populární. Nese ho například letiště v Bělehradu či nejlepší elektrické auto na světě, a magnetická indukce se rovněž měří v jednotkách zvaných tesla. Můžeme tak s naprostým klidem prohlásit, že Tesla byl skutečný Prométheus: mýtický řecký titán, který člověku přinesl oheň, za což byl však potrestán připoutáním ke skále, kde jeho játra každý den vyzobával orel. Tesla vystoupal do velkých výšin, aby přinesl dolů na zem blesky. Jeho mimořádně vzácná mysl a neobyčejné zvyklosti nakonec vedly k jeho pádu, po kterém zůstal téměř bez haléře a sám.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek