KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Norsko zavádí „chytré“ pouliční osvětlení, které má pomoci snížit jeho uhlíkovou stopu

Norsko v některých částech země zavedlo pouliční osvětlení s automatickým tlumením světla ve snaze snížit svou uhlíkovou stopu.

...

Lampy podél osmikilometrového úseku dálnice poblíž hlavního města Oslo se v okamžiku, kdy se kolem nich nenachází žádná auta, jízdní kola, či chodci, ztlumí na 20 % své svítivosti. Když kolem radarového senzoru připojeného k osvětlení projede auto či jiný objekt, rozsvítí se světla na 100 %, a projíždějící řidiči tak uvidí vše, co se před nimi nachází. Po průjezdu auta se světla opět ztlumí na zmíněných 20 %.

Tento osmikilometrový úsek úsporného osvětlení týdně ušetří 2100 kWh, což odpovídá zhruba 21 hodinám žehlení nebo 4 hodinám sledování plazmové televize.

Využití technologie LED pomáhá snižovat emise oxidu uhličitého, protože spotřebovává méně energie než halogenové či fluorescenční zdroje. Ačkoli není jasné, kolik investice do osvětlení stála, podle norského youtubera Bjørna Nylanda se vládě vrátí již za čtyři a půl roku.


Programy pro úsporu energie pomocí technologií „chytrého osvětlení“ jsou v Norsku poměrně populární. První podobné technologie zde byly zavedeny kolem roku 2010 a spotřeba energie v Oslu se od té doby dramaticky snížila.

A skandinávská země se k ekologickým projektům obrací také v dalších oblastech. V roce 2015 norský parlament schválil zřízení státního investičního fondu, který je založen na příjmech z rozsáhlého průmyslového odvětví ropy a zemního plynu. Do fondu přispívají společnosti, jejichž obrat alespoň ze 30 % pochází z těžby uhlí.

Norská premiérka Erna Solbergová nedávno uvedla, že její země podpoří iniciativu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, v rámci níž budou státní investiční fondy požadovat od firem, do kterých investují, přísnější řízení v oblasti životního prostředí.


Tato skupina s názvem One Planet Sovereign Wealth Fund Working Group sdružuje finanční prostředky od Nového Zélandu, Kuvajtu, Kataru, Saúdské Arábie, Norska a Abú Zabí. Norský fond již nyní požaduje, aby větší společnosti poskytovaly detaily metod, kterými měří svou uhlíkovou stopu, a plánů pro snížení těchto emisí.

Konzervativní Solbergová předsedá menšinové vládě, která je závislá na dvou menších stranách, jejichž prioritou je životní prostředí a jejichž hlasy potřebuje k prosazení svých návrhů.


PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek