KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Nová technologie s umělou inteligencí dokáže určit sexuální orientaci člověka jen na základě fotografie

Nově provedený výzkum ukázal, že umělá inteligence dokáže s poměrně velkou přesností odhadnout, zda je člověk hetero či homosexuál pouze na základě fotografií obličeje.

...

Při studii, kterou provedla Stanfordova univerzita, bylo zjištěno, že počítačový algoritmus dokáže správně rozpoznat homosexuální jedince od heterosexuálních v 81 % případů u mužů a v 74 % případů u žen.

Kontroverzní výzkum tak vzbudil otázky o biologickém původu sexuální orientace, etice technologie rozpoznávání obličejů a potenciálu podobného softwaru k případnému zneužití pro porušování soukromí lidí či pro účely zaměřené proti LGBT komunitě.

Studie, která byla publikována v odborném časopise s názvem Journal of Personality and Social Psychology, byla založena na více než 35 000 snímcích obličejů, které muži a ženy zveřejnili na jedné z amerických seznamek.

Autoři studie Michal Kosinski a Yilun Wang poté ze snímků pomocí sofistikovaného matematického systému, který se učí analyzovat vizuální podněty na základě rozsáhlé databáze, extrahovali různé znaky.

Výzkumníci následně zjistili, že homosexuální muži a ženy mají tendenci k „genderově atypickým“ znakům, výrazům a „stylům péče o vlasy“. V datech se rovněž objevily jisté trendy jako například to, že homosexuální muži mají užší čelisti, delší nosy a větší čela než heterosexuálové, a homosexuální ženy mají v porovnání s heterosexuálkami naopak větší čelisti a menší čela.

Úspěšnější než člověk

Lidští posuzovači účastnící se studie měli nakonec mnohem horší statistiky než algoritmus. Orientaci přesně určili pouze v 61 % případů u mužů a v 54 % případů u žen. A když měl software k dispozici od každé osoby 5 snímků, byla jeho úspěšnost ještě vyšší, 91% u mužů a 83% u žen. To dle slov autorů znamená, že „obličeje obsahují o sexuální orientaci mnohem více informací, než kolik lidský mozek dokáže vnímat a interpretovat“.

Výsledky studie rovněž „silně podporují“ teorii, že sexuální orientace pramení z vystavení jistým hormonům během těhotenství, což znamená, že lidé se homosexuálními již rodí a nejedná se o jejich vlastní volbu.

Studie má však co se týče pohlaví a sexuality zřetelné limity. Byli v ní totiž zahrnuti pouze lidé bílé barvy pleti a v úvahu nebyli vzati také transsexuální a bisexuální lidé. Přesto jsou ale výsledky umělé inteligence působivé, až alarmující.

Diskriminace a narušení soukromí?

Vzhledem k miliardám fotografií lidí zveřejněných na sociálních sítích a uložených ve vládních databázích výzkumníci varují, že by mohlo docházet k detekci sexuální orientace lidí bez jejich souhlasu.

Autoři studie nicméně tvrdí, že daná technologie již existuje a že je důležité ji odhalit, aby vlády a firmy mohly proaktivně zvažovat ohrožení soukromí a nutnost záruk či předpisů.

„Je to jistě znepokojující. Stejně jako každý nový nástroj, když se dostane špatných rukou, může být použit k špatným účelům. Pokud můžete začít profilovat lidi na základě jejich vzhledu, identifikovat je a dělat jim hrozné věci, je to opravdu zlé,“ říká o technologii Nick Rule, docent psychologie z Torontské univerzity.

Podle něj je důležité tuto technologii stále vyvíjet a testovat: „To, co autoři studie nyní učinili, je velmi odvážné tvrzení o tom, jak mocné to může být. Nyní víme, že potřebujeme krytí,“ řekl Rule a dodal, že aby nedošlo k aktivní diskriminaci lidí na základě počítačové interpretace jejich obličeje, „měli bychom být kolektivně znepokojeni“.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek