KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Nově nalezená fosilie objasňuje evoluci ptáků po dopadu velkého asteroidu a vyhynutí dinosaurů

Nově nalezená fosilie drobného ptáka, který žil před 62 miliony let, potvrzuje, že ptáci se po dopadu asteroidu, který vyhubil populaci dinosaurů, vyvinuli velmi rychle.

...

Pták o velikosti vrabce, který žil ve stromech, žil velmi krátce po zmíněném masovém vyhynutí dinosaurů. Nicméně fosilií z této doby je velmi málo a jsou velmi vzácné.

Provedená analýza naznačuje, že předchůdci většiny druhů dnešních ptáků od sov až po datly začali létat do 4 milionů let po dopadu asteroidu. Podobně jako savci byli ptáci, kteří překonali hrozbu vyhynutí, schopni se rozšířit a diverzifikovat, což je učinilo jednou z nejúspěšnějších zvířecích skupin na Zemi.

Analýza fosilie a jejího vztahu k dalším zástupcům třídy ptáků dále ukazuje, že v daném období do 4 milionů let po vyhynutí dinosaurů se na planetě vyskytlo až 10 hlavních skupin ptáků.

Dr. Daniel Ksepka, kurátor vědy v Bruce Museum v americkém Connecticutu, uvedl, že oficiálně nazývaný Tsidiiyazhi abini byl velmi neobvyklým ptákem z několika důvodů.

„Je velmi starý, velmi malý a má velmi neobvyklé a malé nohy. Fosilie je 62,2 až 62,5 milionu let stará, což je pouhé geologické mrknutí oka poté, co dopad asteroidu vyhladil dinosaury,“ vysvětlil Ksepka.


Rozbory DNA indikují, že ptáci se z dopadu asteroidu, který Zemi zasáhl před 66 miliony lety a vyhladil většinu suchozemských zvířat včetně létajících plazů, dinosaurů a primitivních ptáků, velmi rychle zotavili.

Počátky dnešních ptáků lze totiž vystopovat až do tohoto období. Nicméně ptačích fosilií, které se z této doby dochovaly, je velmi málo, protože jejich kosti jsou velmi malé a křehké.

Z toho důvodu je obtížné určit, jak se moderní ptáci objevili a diverzifikovali, což vyvolalo jisté kontroverze. Objev fosilie ptáka Tsidiiyazhi abini, který byl starodávným zástupcem ptačího řádu myšáků, je novým zdrojem důkazů.

„Když ho umístíme na evoluční strom, zjistíme, že další blízce příbuzné skupiny se v té době již také musely vyprofilovat a oddělit, protože jsou na nižších větvích. Takže tento objev ukazuje, že krátce po dopadu asteroidu, který vyhladil dinosaury, se objevili nejen myšáci, ale také sovy, dravci, ledňáčci, datlové a mnoho dalších skupin,“ řekl Ksepka.

Tsidiiyazhi abini, což v překladu znamená „malý ranní ptáček“, byl nalezen ve skalním útvaru Nacimiento Formation v americkém Novém Mexiku. Jeho přirozeným prostředím byl les a živil se ovocem a semínky z kvetoucích rostlin.

Dnes na planetě Zemi žije více než 10 000 druhů ptáků. Celý výzkum je publikován v odborném časopise PNAS.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek