KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Nový výzkum ukazuje, že „zlomené srdce“ může způsobit opravdové srdeční problémy

Náhlá a vážná srdeční příhoda způsobená silným emočním stresem může vést ke stejnému typu dlouhodobého poškození, jako v případě srdečního záchvatu. Alespoň tak to tvrdí nová studie, která byla předložena na konferenci American Heart Association Scientific Sessions v Kalifornii a financována britskou nadací British Heart Foundation (BHF). 

...

Syndrom způsobuje zjizvení srdečního svalu

Takzvaná Tako-tsubo kardiomyopatie nazývaná také syndrom zlomeného srdce postihuje například ve Velké Británii každoročně přibližně 3 000 lidí. V rámci tohoto syndromu bývá oslabena část srdečního svalu a tím i celková funkčnost srdce. Lékaři doposud věřili tomu, že je možné tento syndrom léčit, ale nyní byl tento názor vyvrácen.

Výzkumníci z Univerzity v Aberdeenu sledovali celkem 37 pacientů po dobu v průměru dvou let. Během opakovaných vyšetření bylo zjištěno, že srdeční funkce jednotlivých pacientů byla ovlivněna ještě dlouhou dobu po dané události. Vědci rovněž přišli na znepokojivý fakt, že u pacientů přetrvávají příznaky srdečního selhání stejně, jako je tomu u lidí, kteří utrpěli infarkt.

Skeny srdce rovněž odhalily jemné jizvy v částech srdečního svalu. Toto poškození, které je v současné době neléčitelné, snižuje elasticitu srdce a zabraňuje tomu, aby se během každého srdečního tepu správně stáhlo.

Tato zjištění mohou pomoci vysvětlit, proč se lidé trpící syndromem zlomeného srdce mohou dožívat podobného věku jako lidé, kteří měli infarkt. Doktorka Dana Dawsonová, která vedla výzkum v Aberdeenu, uvedla: „Je stále více prokazováno, že je tako-tsubo kardiomyopatie častější, než jsme si původně mysleli.“

Syndrom postihuje spíše ženy než muže

„Jedná se o nejdlouhodobější studii, která se zabývá syndromem zlomeného srdce a jasně nám ukazuje, že u některých z těch, kteří jím trpí, je vykazována trvale špatná činnost srdce. Pro takové pacienty je těžké vykonávat těžší fyzickou námahu, rovněž se snadněji unaví,“ řekla Dawsonová.

„Náš výzkum dokazuje, že je třeba tento syndrom léčit stejně naléhavě, jako jiné srdeční problémy a že tito pacienti potřebují trvalou léčbu. Naším dalším cílem bude identifikovat vhodnou léčbu,“ dodala doktorka.

„Tako-tsubo syndrom je ničivý a může zasáhnout do života jinak zcela zdravých lidí. Kdysi jsme si mysleli, že jsou účinky této choroby dočasné, ale teď vidíme, že mohou ovlivňovat lidi po celý jejich život,“ řekl profesor Jeremy Pearson z British Heart Foundation. „Neexistuje žádná dlouhodobá léčba, která by zajistila úplné uzdravení. Můžeme však tyto pacienty léčit podobně, jako pacienty, kteří jsou vystaveni riziku srdečního selhání,“ dodal Pearson. Podle vědců jsou touto chorobou postiženy častěji ženy.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek