KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Odborníci bijí na poplach: iPhone X dá vývojářům údaje z bezpečnostní pojistky Face ID

Firmě Apple se v září dostalo uznání odborníků na ochranu osobních údajů za to, že zaručila, že údaje, které budou využívány k odemykání nového iPhonu X, budou bezpečně uloženy v samotném telefonu.

...

Nicméně tento příslib se podle všeho nevztahuje na tisíce vývojářů aplikací, kteří k údajům o obličeji získají přístup, aby mohli pro majitele těchto telefonů vytvářet zábavné funkce jako například umístění trojrozměrné masky na jejich obličej při focení selfie fotografií či napodobování skutečných výrazů v obličeji herními postavami.


Zásadní podmínkou je souhlas uživatele

Podle agentury Reuters, která dostala k dispozici smlouvu, kterou Apple s vývojáři uzavírá, umožní firma vývojářům využít určitá data o obličeji pod podmínkou, že požádají o zákazníkův souhlas a neprodají tyto údaje žádné třetí straně.

Tvůrci aplikací, kteří chtějí využívat fotoaparát iPhonu X, mohou zachytit hrubou mapu uživatelova obličeje a více než 50 druhů výrazů. Tyto údaje, které mohou být odstraněny z telefonu a uskladněny na serverech vývojářů, pomáhají sledovat, jak často uživatelé mrkají, usmívají se nebo dokonce zvedají obočí.

Podle organizací hájících práva občanů na soukromí, jako je například Americký svaz pro občanské svobody (ACLU) a Centrum pro demokracii a technologie (CDT), však možnost vzdáleného ukládání vyvolává otázky, zda Apple dokáže tato svá pravidla ochrany osobních údajů účinně vymáhat. Firma však oponuje tvrzením, že její vynucovací prostředky, mezi které patří předpublikační kontroly, audity aplikací a pohrůžka vyhozením vývojářů z lukrativního Apple Store, jsou efektivní.


A podle dokumentace, kterou Apple zpřístupnil odborníkům na ochranu osobních údajů, pomocí údajů poskytnutých vývojářům rovněž nelze telefon odemknout. K tomuto procesu je totiž údajně využívána matematická reprezentace obličeje, nikoli vizuální mapa.

Nicméně vezmeme-li v úvahu relativní jednoduchost, se kterou vývojáři mohou přesunout data o obličeji na vzdálené servery, vysílá Apple do světa protichůdné zprávy: Údaje o obličeji jsou vysoce soukromé, pokud jde o ověření totožnosti uživatele, ale je také možné je,se souhlasem uživatele, sdílet. Za předpokladu, že jsou využity pro vývoj aplikací.

Ochrana osobních údajů se stává čím dál důležitějším tématem

Technologie rozpoznávání obličejů se stává všudypřítomnou od sociálních sítí až po městské ulice s bezpečnostními kamerami. Například letos v srpnu byl na berlínském hlavním vlakovém nádraží nainstalován systém rozpoznávání obličejů v rámci testování nové technologie pro chytání zločinců a teroristů.

Obavy týkající se soukromí a ochrany údajů však neustále rostou. Sociální síť Facebook čelí v americkém státě Illinois žalobě, která tvrdí, že návrhy na označení osob na fotografiích porušují státní zákony, které zakazují shromažďování biometrických dat bez povolení. Facebook uvádí, že svým uživatelům vždy jasně sděloval, že tato možnost může být vypnuta, a tyto údaje tak mohou být vymazány.

Odborníci nicméně uvádí, že jejich hlavní obavy spojené s iPhonem X se netýkají případného vládního špehování občanů, protože obrovská množství fotografií obličeje již nyní existují na sociálních sítích a také třeba ve státních oddělení motorových vozidel. Obávají se primárně bezohledných obchodníků, kteří chtějí sledovat výrazy obličeje uživatelů v reakcích na reklamní materiál, ačkoli jim Smluvní podmínky Applu tuto praktiku výslovně zakazují.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek