
Vědci přišli s vysvětlením, proč děti zapomínají více než dospělí
„Je důležité, aby mozek zapomněl na nerelevantní detaily a namísto toho se zaměřil na věci, které mu pomohou rozhodovat se v reálném životě,“ uvedl Blake Richards, autor studie. Nový výzkum, který byl proveden na Univerzitě v Torontu, byl ve středu zveřejněn v časopise Neuron. Paul Frankland, který pracuje jako vědec v rámci programu Child & Brain Development u kanadského institutu CIFAR, uvedl: „V nedávných výzkumech jsme nalezli mnoho důkazů o tom, že existují mechanismy, které podporují ztrátu paměti a že jsou odlišné od těch, které fungují při ukládání informací.“
„Jedním z těchto mechanismů je i oslabení synaptických vazeb mezi neurony, v nichž jsou zakódovány vzpomínky,“ dodal Frankland, který se rovněž podílel na výzkumu. Dalším mechanismem je pak podle vědců vytvoření nových neuronů, které přepisují uložené vzpomínky a mohou vysvětlit, proč děti, které produkují významné množství nových neuronů, zapomínají více než dospělí.
Zapomínání umožňuje, aby se lidský mozek přizpůsobil novým problémům
Studie tak přišla na to, že zapamatování a zapomínání jsou stejně důležité, a to hned ze dvou důvodů. Zapomínání mozku umožňuje zbavovat se zastaralých nebo nesprávných informací, což usnadňuje přizpůsobení se novým problémům a jejich dešifrování.
„Pokud se snažíte chápat svět a váš mozek vám nepřetržitě vyvolává několik konfliktních vzpomínek, pak je pro vás těžší, abyste se správně rozhodli,“ říká Richards. Mechanismus zapomínání také zjednodušuje vzpomínky, což v podstatě vytváří v mozku jakýsi zjednodušený počítač, díky němuž si člověk může z určité události vzít jen ty důležité informace na rozdíl od zbytečných konkrétních detailů a uvolnit tak víc prostoru pro další důležité informace.
Podle Richardse je také důležité, v jakém prostředí se nacházíme a jak moc je toto prostředí konstantní. Například pokud se denně setkáváte s novými lidmi, pravděpodobně zapomenete na podrobnosti každého toho setkání, zatímco někdo, kdo každý den hovoří se stejnými lidmi, si nejspíš udrží informace o nich získané po delší dobu.
Komentáře (0)