KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Studie: Zapomínání nás ve skutečnosti dělá chytřejšími

Neschopnost pamatovat si věci byla dlouho považována za selhání mozku, ale nová studie zjistila, že naše mozky aktivně pracují na zapomínání vzpomínek, aby si uchovaly skutečně důležité informace. Vědci věří, že mozek není uzpůsoben tomu, aby udržoval vzpomínky neporušené, ale aby si pamatoval pouze informace, které jsou důležité pro optimalizaci v rámci rozhodovacích procesů. 

...

Vědci přišli s vysvětlením, proč děti zapomínají více než dospělí

„Je důležité, aby mozek zapomněl na nerelevantní detaily a namísto toho se zaměřil na věci, které mu pomohou rozhodovat se v reálném životě,“ uvedl Blake Richards, autor studie. Nový výzkum, který byl proveden na Univerzitě v Torontu, byl ve středu zveřejněn v časopise Neuron. Paul Frankland, který pracuje jako vědec v rámci programu Child & Brain Development u kanadského institutu CIFAR, uvedl: „V nedávných výzkumech jsme nalezli mnoho důkazů o tom, že existují mechanismy, které podporují ztrátu paměti a že jsou odlišné od těch, které fungují při ukládání informací.“

„Jedním z těchto mechanismů je i oslabení synaptických vazeb mezi neurony, v nichž jsou zakódovány vzpomínky,“ dodal Frankland, který se rovněž podílel na výzkumu. Dalším mechanismem je pak podle vědců vytvoření nových neuronů, které přepisují uložené vzpomínky a mohou vysvětlit, proč děti, které produkují významné množství nových neuronů, zapomínají více než dospělí.

Zapomínání umožňuje, aby se lidský mozek přizpůsobil novým problémům

Studie tak přišla na to, že zapamatování a zapomínání jsou stejně důležité, a to hned ze dvou důvodů. Zapomínání mozku umožňuje zbavovat se zastaralých nebo nesprávných informací, což usnadňuje přizpůsobení se novým problémům a jejich dešifrování.

„Pokud se snažíte chápat svět a váš mozek vám nepřetržitě vyvolává několik konfliktních vzpomínek, pak je pro vás těžší, abyste se správně rozhodli,“ říká Richards. Mechanismus zapomínání také zjednodušuje vzpomínky, což v podstatě vytváří v mozku jakýsi zjednodušený počítač, díky němuž si člověk může z určité události vzít jen ty důležité informace na rozdíl od zbytečných konkrétních detailů a uvolnit tak víc prostoru pro další důležité informace.

Podle Richardse je také důležité, v jakém prostředí se nacházíme a jak moc je toto prostředí konstantní. Například pokud se denně setkáváte s novými lidmi, pravděpodobně zapomenete na podrobnosti každého toho setkání, zatímco někdo, kdo každý den hovoří se stejnými lidmi, si nejspíš udrží informace o nich získané po delší dobu. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek