KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Pravěcí tučňáci byli i větší než lidé, ukazují nalezené fosilie

Nově objevený druh tučňáka označovaný latinským názvem Kumimanu biceae překvapivě není ani nejstarším, ani největším tučňákem v historii, přesto se v porovnání s jeho dnešními nástupci jedná doslova o obra.

...

Studie tohoto 60 milionů let starého tvora, který měřil zhruba 1,75 metru a vážil i více než 100 kg, byla publikována ve vědeckém časopise Nature Communications. Svou velikostí i hmotností byl tedy srovnatelný s člověkem, díky čemuž se jedná o jednoho z největších tučňáků, jehož fosilie byly nalezeny. Jak uvádí Rachel Feltmanová z populárně naučného magazínu Popular Science, větším zástupcem tučňáka byl už jen Palaeeudyptes klekowskii, který před 37 miliony let obýval Antarktidu. Pro srovnání Feltmanová uvádí, že největším z dnešních 17 tučňáčích druhů je tučňák císařský, který dorůstá pouhého 1,2 metru.

Fosilizovaná kostra byla objevena poblíž novozélandského města Christchurch a byla natolik zapuštěna do kamene, že ji vědci nejdříve považovali za kostru želvy. Vědecký tým následně zahájil vykopávky a nalezl kosti z křídel, ramene, nohou, hrudní kost, několik obratlů a další úlomky. Kumimanu biceae sice nebyl největším tučňákem v historii, měl však ze všech druhů nejdelší stehenní kosti.

Na základě jeho stáří a fyziologie se vědci domnívají, že jde o jeden z nejdříve vyvinutých druhů tučňáka. To by znamenalo, že gigantismus se u tučňáků sice vyvinul krátce poté, co ztratili schopnost létat a začali se přizpůsobovat vodnímu prostředí, nicméně poté se znovu objevil o miliony let později. Nejznámější obří tučňáci jsou totiž podle Feltmanové o desítky milionů let mladší než nově objevený Kumimanu biceae.

„Gigantismus by proto mohl být inherentním znakem tučňáků žijících v období paleogénu, který se nejspíš vyvinul krátce poté, co zanikly aerodynamická omezení,“ řekl paleontolog Gerald Mayr z frankfurtského Přírodovědeckého muzea (das Naturmuseum Senckenberg), který je jedním z autorů studie.


Zatím není jasné, co k této nadměrné velikosti tučňáků vedlo. Nicméně vzhledem ke skutečnosti, že se ve fosilních záznamech objevují jen pár milionů let poté, co vyhynuli velcí mořští predátoři, je podle vědců možné, že se Kumimanu biceae vyvinul, aby toto nově vytvořené místo v přírodním řetězci zaplnil. A jak píše Feltmanová, větší vzrůst tučňákům mohl poskytnout větší konkurenceschopnost v boji o nejlepší místo pro páření či zlepšit jejich potápěčské schopnosti.

Pět milionů let je však velmi krátký čas na to, aby tučňáci schopnost létat ztratili, znovu ji získali a poté dorostli obřích velikostí. To značí, že původ těchto ptáků může sahat mnohem dále do historie, než jsme se domnívali. První tučňáci tak mohli vzejít přímo z dinosaurů a koexistovat s nelétavými dinosaury v době před jejich vyhynutím.

A ačkoli masivní tučňáci z dávných dob působí v porovnání s dnešními malými elegány ve fraku až neuvěřitelně, pro Mayra jejich velikost zase tak překvapivá není. „Ve skutečnosti často pozorujeme, že nelétaví ptáci dorůstají velkých rozměrů. Raději bychom měli najít odpověď na otázku, proč zde nežijí žádní obří tučňáci dnes,“ dodal Mayr.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek