KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Proč jsou muži náchylnější k alkoholismu?

Nově provedený výzkum ukázal, že muži, kteří po dlouhá léta pijí pravidelně alkohol, mohou mít v důsledku změn v mozku větší potíže s abstinencí než ženy.

...

Výzkum byl založen na mozkových skenech 11 mužů a 16 žen pod 28 let věku, kteří alkohol pili pravidelně po dobu 10 let, při čemž jejich průměrná konzumace byla nejméně 25 jednotek za týden, což je ekvivalentem téměř tří lahví vína nebo více než 4,5 litrů piva.

Provedené skeny značí, že pro muže může být po 10 letech pravidelného pití těžší omezit alkohol v důsledku aktivity jedné z částí mozku, která na alkohol dle vědců vyvolává chuť. Ženský mozek však stejnou aktivitu neprokázal, což může znamenat, že pro ženy je jednodušší lahev s vínem odložit.

U mužů ve Velké Británii je větší pravděpodobnost pití než u žen a dokonce třikrát větší pravděpodobnost, že vypijí alespoň 14 jednotek (přibližně lahev vína) při jednom sezení.

Muži rovněž tvoří až 2/3 hospitalizovaných lidí z důvodu zdravotních problémů způsobených alkoholem. Studii provedla University of Eastern Finland a její závěry byly odeslány také do neziskové celoevropské vědecké asociace European College of Neuropsychopharmacology (ECNP).

Dr. Outi Kaarreová, jedna z autorů studie, řekla: „Zjistili jsme, že u mužů probíhá více změn v elektrické aktivitě mozku než u žen, což nás překvapilo, protože jsme čekali, že tomu bude naopak. To znamená, že elektrická aktivita mozku je v důsledku dlouhodobé konzumace alkoholu pozměněna více u mužů než u žen.“

Vědci již dříve přišli na to, že lidé, kteří pijí alkohol častěji, vykazují vyšší elektrickou aktivitu v mozkové kůře než abstinenti. Ve srovnání s ženami však muži při stimulaci mozku magnetickými pulsy vykazují vyšší nárůst této elektrické aktivity v části mozku, která je spojována se závislostmi.

„Tento výzkum znamená, že dlouhodobá konzumace alkoholu působí na mladé muže a ženy velmi rozdílně a my musíme zjistit, jak se tyto rozdíly projevují,“ dodala Kaarreová.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek