KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Proč mají ptáci zobáky a nikoliv zuby? Odpovědí by mohly být nalezené pozůstatky dinosaurů

Nebývalý objev 13 koster dinosaurů nalezených v Číně by dost možná mohl vysvětlit to, proč mají ptáci zobáky namísto zubů. Mezi kostrami byly 154 milionů let staré kostry limusaurů, kteří měli jakožto mláďata ostré zuby, ale v dospělosti je s největší pravděpodobností ztratili a přeorientovali se na rostlinnou stravu. Právě tato změna by mohla osvětlit, proč nemají zuby ani dnešní ptáci. 

...

Limusauři se během života proměnili ze všežravců na býložravce

Skupina limusaurů, mezi nimiž byla mláďata i dospělí jedinci, byla nalezena v tajemných jamách v Sin-ťiangu na západě Číny. „Zpočátku jsme si mysleli, že se jedná o různé druhy dinosaurů. Jedni měli zuby a druzí ne a tak jsme je začali studovat samostatně,“ uvedl Wang Shuo, spoluautor studie a evoluční biolog z Univerzity v Pekingu.

„Během studování těchto pozůstatků jsme zjistili, že jsou do značné míry shodné a zjistili jsme, že u některých jedinců došlo ke ztrátě zubů. Po zubech jim totiž v čelistních kostech zůstaly důlky,“ uvedl Shuo. Tato dramatická změna podle vědců znamená, že se tito tvorové změnili ze všežravců na býložravce vyhledávající výhradně rostlinnou stravu.


V Sin-Ťiangu bylo nalezeno mnhoo kosterních pozůstatků dinosaurů


Přibližná podoba limusaura; foto: Wikipedia

Nalezení limusauři se utopili v bahně

Limusaurus, který velikostně odpovídá dnešnímu pštrosovi, byl paleontology poprvé popsán v roce 2008 a byl jedním z téměř dvou desítek malých dinosaurů nalezených v 1 až 2 metry hlubokých jamách v Sin-ťiangu.

Zvířata se zde před miliony let začala utápět v bahně, zasekla se a poté zemřela. Z výzkumu vyplývá, že tyto jámy by ve skutečnosti mohly být stopami velkých dinosaurů.

Velký počet nalezených limusaurů dovolil výzkumníkům lépe pochopit vývoj a změny ve stravovacích návycích. Podle spoluautora studie Jamese Clarka může ztráta zubů u limusaurů vysvětlovat, jak se u ptáků (obecně považovaných za potomky dinosaurů) vyvinul zobák.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek