Limusauři se během života proměnili ze všežravců na býložravce

Skupina limusaurů, mezi nimiž byla mláďata i dospělí jedinci, byla nalezena v tajemných jamách v Sin-ťiangu na západě Číny. „Zpočátku jsme si mysleli, že se jedná o různé druhy dinosaurů. Jedni měli zuby a druzí ne a tak jsme je začali studovat samostatně,“ uvedl Wang Shuo, spoluautor studie a evoluční biolog z Univerzity v Pekingu.

„Během studování těchto pozůstatků jsme zjistili, že jsou do značné míry shodné a zjistili jsme, že u některých jedinců došlo ke ztrátě zubů. Po zubech jim totiž v čelistních kostech zůstaly důlky,“ uvedl Shuo. Tato dramatická změna podle vědců znamená, že se tito tvorové změnili ze všežravců na býložravce vyhledávající výhradně rostlinnou stravu.


V Sin-Ťiangu bylo nalezeno mnhoo kosterních pozůstatků dinosaurůPřibližná podoba limusaura; foto: Wikipedia

Nalezení limusauři se utopili v bahně

Limusaurus, který velikostně odpovídá dnešnímu pštrosovi, byl paleontology poprvé popsán v roce 2008 a byl jedním z téměř dvou desítek malých dinosaurů nalezených v 1 až 2 metry hlubokých jamách v Sin-ťiangu.

Zvířata se zde před miliony let začala utápět v bahně, zasekla se a poté zemřela. Z výzkumu vyplývá, že tyto jámy by ve skutečnosti mohly být stopami velkých dinosaurů.

Velký počet nalezených limusaurů dovolil výzkumníkům lépe pochopit vývoj a změny ve stravovacích návycích. Podle spoluautora studie Jamese Clarka může ztráta zubů u limusaurů vysvětlovat, jak se u ptáků (obecně považovaných za potomky dinosaurů) vyvinul zobák.


Autor: ElS

Zdroj: CNN