KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Proč nám s přibývajícím věkem čas ubíhá rychleji?

Možná je ještě příliš brzy na to, abychom v letošním roce byli pesimističtí, ale než se nadějete, budou tu zase Vánoce. Proč se dospělým zdá, že čas utíká tak rychle?

...

Když si vzpomenete na své dětství, vybavíte si, jak vám letní prázdniny připadaly jako věčnost, a dokonce i samotné dny byly nekonečné.

Na toto téma již bylo provedeno mnoho výzkumů a studií, které přišly s několika důvody, proč vnímáme čas čím dál rychleji, zatímco stárneme.

Jedním z těchto důvodů je, že rok pro pětileté dítě představuje jednu pětinu celého jeho života. Pro dvouleté dítě dokonce polovinu. Když je vám však 25, jedná se o pouhou pětadvacetinu, což je mnohem menší část.

S postupem času se tedy rok stává čím dál menší částí našeho dosavadního života. Takže je také pochopitelné, že ho vnímáme čím dál rychleji.

Na vině může být také rutina bez nových zážitků

Dalším důvodem je sbírka vzpomínek. Čím jsme starší, tím více vzpomínek se nám v hlavě shromažďuje, v důsledku čehož si pak zvykneme na různé zážitky a rutiny. Pro posouzení rychlosti ubíhání času pak používáme počet vzpomínek na nové zážitky. Čím méně jich máme, tím rychleji nám čas utíká. Proto nám také dny připadají tak dlouhé, když provádíme mnoho nových činností, a vytváříme si tak nové vzpomínky.

Představte si, že jste na dovolené a rozvrh na každý den zcela zaplníte různými aktivitami. Takový víkend plný nových zážitků vám pak bude připadat mnohem delší, než kdybyste nic nedělali. Říká se, že když se dobře bavíme, čas ubíhá rychleji, je tomu však právě naopak.

Claudia Hammondová, autorka knih o psychologii, vysvětluje: „U dnů se stále zdá, že plynou průměrnou rychlostí, ale jsme překvapeni, když kalendáře ukáží, kolik měsíců a roků již uběhlo nebo jak rychle máme opět narozeniny.“

Důvodem je částečně skutečnost, že s přibývajícím věkem nám život nevyhnutelně přináší méně nových zážitků a více rutiny. A protože počet nových vzpomínek, které si vytvoříme, používáme jako měřítko pro množství uplynutého času, průměrná týden, který nám příliš neutkví v paměti, nám vytváří iluzi, že se čas scvrkává,“ dodává Hammondová.

Takže pokud chcete svým víkendům dodat trochu života (a také času), tím správným receptem je účastnit se různých nových aktivit, díky kterým se vám budou zdát mnohem delší.

Další příčinou, proč vnímáme čas rychleji, mohou být také naše zpomalující se vnitřní biologické hodiny. S věkem se totiž zpomaluje náš metabolismus, tlukot srdce i dýchání. Dětská srdce bijí rychleji a naše ratolesti rovněž zažívají více biologických mikro událostí jako údery srdce či nádechy za daný časový úsek, díky čemuž se jim zdá, že uběhlo více času než ve skutečnosti, a dny se jim tím pádem zdají delší.

Bohužel se nemůžeme vrátit zpět do dětství, abychom nekonečné dny a měsíce prožili znovu, nicméně toto nové vnímání času pro nás může být rovněž výhodou. Vědomí, že náš čas zde je omezený, nás může více navnadit k riskování a zkoušení nových věcí. A jak jsme již psali, čím více nových věcí zkoušíte, tím pomaleji vám čas plyne.

Tak nedovolte, aby vám váš čas protekl mezi prsty!

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek