KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Proč se lidé líbají, když většina zvířat to nedělá?

Podle nové studie se polovina lidských všech kultur romanticky nelíbá na rty. Zvířata to rovněž nedělají. Kde se tedy tento poněkud zvláštní zvyk vzal?

...

Líbá se jen méně než polovina lidstva

Když se nad tím zamyslíme, je líbání divné a trochu nechutné. Vyměňujete si sliny, a to někdy i po delší dobu. Při jednom polibku se přenese až 80 milionů bakterií a ne všechny z nich jsou neškodné.

Přesto si každý z nás jistě pamatuje svůj první polibek, a to bez ohledu na to, jestli ho provázely nádherné nebo trapné pocity. Líbání rovněž stále hraje významnou roli v běžném životě i umění.

Alespoň tedy v některých kulturách. Lidé v západní společnosti mohou mít dojem, že romantické líbání je nedílnou součástí normálního lidského chování, ale nejnovější studie naznačuje, že jej praktikuje pouze méně než polovina pozemských kultur. Líbání je rovněž velmi vzácné mezi zvířaty.

Jedná se tedy skutečně o podivný způsob chování? Pokud je to normální, proč to nedělají zvířata a většina lidí?

Vědci zveřejnili novou studii, která zkoumala zvyky 168 kultur v rámci celého světa. Zjistili přitom, že pouze 46 procent z nich zná polibek v romantickém smyslu.

Původní odhady přitom počítaly s devadesátiprocentním rozšířením polibků. Do průzkumu však nebylo zahrnuto líbání dětí jejich rodiči a byl zaměřen výhradně na romantické líbání na rty.

Řada primitivních kultur neprojevuje žádný zájem o líbání. Některé je dokonce považují vyloženě za odporné. Například jeden z brazilských kmenů je údajně označil za „oplzlé“.

To podporuje domněnky, že podobně k líbání v minulosti přistupovala i naše civilizace. I bez těchto spekulací zmiňovaná studie vyvrací dosud panující přesvědčení, že romantické polibky patří mezi univerzální vzorce lidského chování.


Některé brazilské kmeny považují líbání za odporné.

Podle hlavního autora studie Williama Jankowiaka z Nevadské univerzity v Las Vegas to vypadá, že líbání je „vynálezem“ západní společnosti, který se zde předává z generace na generaci.

Dokladů o líbání máme z historických pramenů jen velmi málo. Nejstarší záznamy pocházejí ze staroindických védských spisů v jazyce sanskrt z doby před asi 3500 lety. Líbání je zde považováno za vzájemné vdechování duší. Naopak na staroegyptských malbách bývají lidská těla sice ve své těsné blízkosti, ale rty u sebe nemají.

Otázkou je, jestli je líbání přirozené a některé kultury ho potlačují, anebo je to vynález moderních lidí.

Ze zvířat se líbají jen šimpanzi a opice bonobo

Možná nám s odpovědí pomůže výlet do zvířecí říše. Jedni z nejbližších lidských příbuzných – šimpanzi a opice bonobo – se líbají. Zoolog Frans de Waal z Univerzity Emory v Atlantě mnohokrát viděl, jak se šimpanzi po konfliktu objímali a líbali. Je to u nich jeden ze způsobů usmíření, který je obvyklejší u samců než u samic. Romantiku v tom tedy nehledejte.


Jejich blízcí příbuzní – opice bonobo - se též líbají. U nich mají ale polibky taktéž málo společného s romantikou, spíše mají hluboký sexuální podtext.

A tím je otázka zvířecího líbání vyčerpaná. Podle dostupných vědeckých zjištění se žádná další zvířata nelíbají. Proč? Zřejmě protože to nepotřebují. Jejich chování totiž ovládají chemické látky zvané feromony.

Například u divokých prasat samci vylučují ostrý zápach, kterým lákají samice. Tento feromon s názvem androstenon spouští u samic touhu po páření.

Podobné to je i u dalších savců. Samice křečků vylučují feromon, který samečky velmi vzrušuje a myším zase feromony pomáhají nalézt geneticky odlišné partnery, aby se vyhnuly náhodnému incestu.

Líbají se lidé, aby si „očichali“ partnera? 

Většina zvířat díky svému výbornému čichu cítí svého vhodného partnera na velkou vzdálenost

Lidé však mají mizerný čich. Proto, aby ucítili své vzájemné feromony, musí se k sobě přiblížit. Vůně sice u lidí není jediným parametrem pro výběr vhodného protějšku, ale řada studií ukázala, že při něm hraje důležitou roli. Líbání pak může být skvělým způsobem, jak si svého potenciálního partnera geneticky otestovat.

Prosté očichávání tak v některých kulturách přešlo v polibky. Podle vědců je obtížné určit, kdy k tomu došlo.

Takže pokud si chcete vybrat vhodného partnera a vyhnout se riziku přenosu zákeřných bakterií, jednoduše si ho očichejte. Připravte se však na to, že to některým lidem bude připadat podivínské a komické.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek