KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Proudy vody na Marsu? Podle nové studie jde nejspíš o písek

Existuje na Marsu voda? Vědci si nad touto otázkou již dlouho lámou hlavu a v roce 2011 dokonce na této planetě zaznamenali zvláštní proudy stékající ze svahů, které připomínaly tekoucí vodu. Nyní však došli k závěru, že existence vody v kapalném skupenství na Marsu je přinejmenším velmi nepravděpodobná.

...

Útvary připomínající stékající prameny vody označované jako RSL (recurring slope lineae), které zachytila sonda MRO, přiměly vědce domnívat se, že se jedná o dosud nejpřesvědčivější důkaz o přítomnosti tekuté vody na Rudé planetě. Jejich výzkum byl v roce 2015 publikován v odborném časopise Nature Geoscience.

Nicméně nový výzkum zveřejněný ve stejném médiu je s touto teorií v rozporu. Nová studie tvrdí, že tok pruhů ze svahů způsobují s největší pravděpodobností zrnka písku, nikoli voda.

Podle tiskové zprávy vědci zpozorovali tisíce podobných útvarů na více než 50 místech. „Nacházejí se na strmých skalnatých svazích v nejtemnější oblasti Marsu: na rovníku, severních pláních a v středních zeměpisných šířkách,“ uvádí Ashley Stricklandová ze CNN.


Intenzita útvarů se mění v závislosti na ročních obdobích. Během zimy se vytrácí, během nejteplejších období se zase vrací. Od okamžiku jejich objevení se však vědci přou o to, co je zdrojem těchto pruhů a zda se jedná o známky tekoucí vody, či dokonce větších nádrží kapaliny nacházejících se pod povrchem planety.

Při nejnovější analýze však vědci zkoumali 151 tmavých pruhů na 10 různých místech za pomocí snímků polychromatické kamery HiRISE, která se nachází na sondě MRO. Vytvořili také 3D modely strmosti svahů, aby v datech mohli sledovat různé tendence. Zjistili, že pruhy se nachází pouze na strmých svazích se sklonem nejméně 27 stupňů. Všechny svahy pak končí na tzv. sypném úhlu, což je maximální úhel, při kterém mohou být zrnka písku nahromaděna, než se sesunou.


„Může jít o náhodu,“ uvádí v tiskové zprávě Alfred McEwen z Arizonské univerzity, vedoucí vědec projektu HiRISE a spoluautor studie. Vědci poté ve zprávě dochází k závěru, že pro podporu teorie, že tyto pruhy představují tekoucí vodu, je v současnosti nedostatek důkazů.

Samotnou možnost existence vody na Marsu však vědci vůbec nevylučují, nicméně jejich studie přidává pochybnosti o tom, kolik tekoucí vody se na planetě může nacházet. „Kapalná voda bude případně přítomna nejspíš v malém objemu a s nízkou aktivitou, nehostinná pro známý pozemský život…,“ tvrdí vědci v tiskové zprávě.


Je známo, že kapalná voda na Marsu dříve existovala, a podle geologických formací utvořených tekoucí vodou a složení meteoritů lze dokonce říci, že Rudá planeta možná překypovala jezery. Nicméně množství vody, která na planetě dříve existovala, a zda by na ní mohla existovat i v dnešních klimatických podmínkách, je po dlouhá léta předmětem vědeckých debat.

Nová studie v odborném časopise Nature Geoscience se přidává k rostoucímu počtu studií, které se na toto téma zaměřují, nicméně stále nenabízí definitivní závěr o krajině Marsu. Stále je zde mnoho otázek, na které ještě neznáme odpověď.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek