KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Průlom v kvantové fyzice: Vědci poprvé v historii teleportovali částici do vesmíru

Vědcům se poprvé v historii podařilo teleportovat částici do vesmíru. Čínští vědci provedli experiment, při němž vyslali foton ze Země do vesmíru, a to dále než kdy dříve.

...

Teleportace tohoto druhu využívá účinků tzv. kvantového provázání, a částice tak nemusí celou vzdálenost fyzicky urazit. Namísto toho se informace o daném fotonu přenese do určitého bodu ve vesmíru, čímž se vytvoří jeho věrná replika.

Otevření dveří pro kvantový internet

Jedná se o první experiment v historii, při kterém byly účinky tohoto jevu testovány na dlouhé vzdálenosti. Jeho úspěch by s sebou mohl přinést širokou řadu možných využití jako například kvantový internet, který spojuje různé části světa zdánlivě nemožnou rychlostí.

Dosud byly experimenty prováděny pouze pro krátké vzdálenosti z důvodu problémů s dráty či signály, které by informace nesly. Při posledním experimentu však vědci využili k teleportaci satelit, což je pravděpodobně způsob, jakým bude v budoucnu taková teleportaci v praxi probíhat.

Na Zemi je již teleportace částic poměrně běžná a vědci mohou okamžitě posílat informace o fotonech na krátké vzdálenosti. Nicméně nový experiment tento efekt více přiblížil skutečnému praktickému využití.

„Tato práce zakládá první spojení Země se satelitem pro spolehlivou kvantovou teleportaci na ultra dlouhé vzdálenost, což je zásadním krokem k celosvětovému kvantovému internetu,“ napsali vědci ve svém závěru, který je publikován na internetu.

Samotný satelit s názvem Micius, který je pojmenovaný po starověkém čínském filozofovi, byl minulý rok vyslán na oběžnou dráhu z pouště Gobi vědeckým týmem, který vede celý projekt.

Nový satelit je dostatečně citlivý k zaměření a zachycení fotonů

Micius je schopen přijímat fotony a je dostatečné citlivý na to, aby je zaměřil a zachytil. Tým na Zemi měl zařízení, které tyto fotony vysílalo nahoru do vesmíru. Toto zařízení by nyní mohlo vědcům umožnit otestovat, jak byl vědecký tým na Zemi schopen interagovat s fotony pohybujícími se nad naší planetou.

Zařízení využívá účinků kvantového provázání, které Albert Einstein popsal jako „strašidelné působení na dálku“. Tyto účinky způsobují chování, při němž spolu částice okamžitě a zdánlivě bizarním způsobem interagují.

Toto provázání není omezeno vzdáleností, což znamená, že dvě částice spolu mohou interagovat navzdory skutečnosti, že je od sebe dělí velká vzdálenost.

Proces kvantového provázání je přiblížen v následujícím videu, ve kterém si můžete zvolit možnost anglických titulků:

Vědci doufají, že tyto účinky dokáží v budoucnu využít pro své vlastní cíle, mezi nimiž by mohlo být například posílání zpráv, které druhá strana obdrží prakticky v okamžiku odeslání.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek