KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Průvodce NASA pokojovými rostlinami, které nejlépe čistí vzduch

Není žádným překvapivým zjištěním, že většina lidí dnes tráví velkou část svého života v uzavřených místnostech, a to jak doma, tak i v zaměstnání. Proto je důležité v nich udržovat vysokou kvalitu a čistotu vzduchu, s čímž nám mohou výrazně pomoci běžné pokojové rostliny. Kde hledat inspiraci pro to, jak mít doma co nejkvalitnější vzduch? Vzhledem k tomu, že lidé ve Vesmíru žijí pouze v uzavřených prostorech, je ideálním zdrojem informací například NASA.

...

Běžné pokojové květiny umí „vyprat“ vzduch

Problematika pokojových rostlin nepatří mezi témata, která by si běžný čtenář dával do souvislosti s americkou vesmírnou agenturou NASA. Avšak na konci 80. let se skutečně experti z NASA zabývali zkoumáním nejvhodnějších a nejúčinnějších pokojových rostlin pro boj s jedovatými látkami ve vzduchu.

Tým v čele s doktorem B. C. Wolvertonem vytvořil studii, ve které zjistil, že některé rostliny dokážou vzduch vyčistit od zbytků benzenu, čpavku, formaldehydu a dalších škodlivých látek, které se často především v moderních budovách běžně vyskytují a jejich obyvatelé je inhalují.      

Studie byla příhodně pojmenovaná „Květinářská máma“ a po důkladném otestování za nejúčinnější pokojovou rostlinu označila původem tropickou květinu lopatkovec  (Spathiphyllum), která dokáže vzduch výborně vyčistit od benzenu, formaldehydu, trichlorethylenu, xylenu, toluenu i amoniaku.


Velmi užitečné v boji proti jedovatým látkám ve vzduchu jsou i chryzantémy, oblíbené dracény, tchýnin jazyk, nebo obyčejný břečťan.

Na čpavek a formaldehyd je vhodná například také bambusová palma, anthurie a modřenec. Stopy benzenu ze vzduchu umí vyčistit i aglaonema (spící panna) nebo šplhavník (epipremnum). S formaldehydem a xylenem si umí poradit rovněž zelenec , kapradinový ledviník, fíkus (benjamin) a datlovník.

Přestože tento výzkum vesmírné agentury NASA je starý již více než čtvrt století, obstál ve zkoušce časem a je dodnes považován za nejkomplexnější a nejpřesnější přehled rostlin vhodných pro boj se znečištěným vzduchem uvnitř uzavřených prostor.


Co všechno obsahuje vzduch, který každý den dýcháme?

Podobně jako u jiných chemikálií, i u škodlivých látek v ovzduší záleží jejich nežádoucí zdravotní účinky na několika faktorech včetně druhu chemické látky, její koncentraci i době, po kterou jsme jejímu vlivu vystaveni.

Například již krátkodobé působení trichlorethylenu může způsobit rozrušení, závratě, bolesti hlavy, nevolnost a zvracení následované ospalostí a dokonce až bezvědomím.

Formaldehyd dráždí nos, ústa a krk a v některých případech může způsobit otok hrtanu a plic. I krátkodobé vystavení účinkům benzolu dráždí oči, způsobuje ospalost, závratě, bolesti hlavy, zvýšení tepové frekvence, bolesti hlavy, zmatenost a ve výjimečných případech může vést až k bezvědomí.

Další nebezpečná látka, xylen, dráždí ústa a krk, bolí po něm hlava a hrozí srdeční problémy, poškození jater a ledvin a dokonce i bezvědomí. I krátké působení amoniaku působí dráždění očí, kašel a bolesti v krku.

NASA doporučuje, aby v domácnostech a kancelářských prostorách byla umístěna aspoň jedna účinná pokojová rostlina na každých 100 stop čtverečních (necelých 10 čtverečních metrů). 

Dejte si však pozor na skutečnost, že některé z výše uvedených rostlin jsou pro kočky, psy a další domácí zvířata jedovaté. Pokud tedy máte domácího mazlíčka, před výběrem vhodné pokojové rostliny si ověřte její toxicitu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek