KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Průvodce NASA pokojovými rostlinami, které nejlépe čistí vzduch

Není žádným překvapivým zjištěním, že většina lidí dnes tráví velkou část svého života v uzavřených místnostech, a to jak doma, tak i v zaměstnání. Proto je důležité v nich udržovat vysokou kvalitu a čistotu vzduchu, s čímž nám mohou výrazně pomoci běžné pokojové rostliny. Kde hledat inspiraci pro to, jak mít doma co nejkvalitnější vzduch? Vzhledem k tomu, že lidé ve Vesmíru žijí pouze v uzavřených prostorech, je ideálním zdrojem informací například NASA.

...

Běžné pokojové květiny umí „vyprat“ vzduch

Problematika pokojových rostlin nepatří mezi témata, která by si běžný čtenář dával do souvislosti s americkou vesmírnou agenturou NASA. Avšak na konci 80. let se skutečně experti z NASA zabývali zkoumáním nejvhodnějších a nejúčinnějších pokojových rostlin pro boj s jedovatými látkami ve vzduchu.

Tým v čele s doktorem B. C. Wolvertonem vytvořil studii, ve které zjistil, že některé rostliny dokážou vzduch vyčistit od zbytků benzenu, čpavku, formaldehydu a dalších škodlivých látek, které se často především v moderních budovách běžně vyskytují a jejich obyvatelé je inhalují.      

Studie byla příhodně pojmenovaná „Květinářská máma“ a po důkladném otestování za nejúčinnější pokojovou rostlinu označila původem tropickou květinu lopatkovec  (Spathiphyllum), která dokáže vzduch výborně vyčistit od benzenu, formaldehydu, trichlorethylenu, xylenu, toluenu i amoniaku.


Velmi užitečné v boji proti jedovatým látkám ve vzduchu jsou i chryzantémy, oblíbené dracény, tchýnin jazyk, nebo obyčejný břečťan.

Na čpavek a formaldehyd je vhodná například také bambusová palma, anthurie a modřenec. Stopy benzenu ze vzduchu umí vyčistit i aglaonema (spící panna) nebo šplhavník (epipremnum). S formaldehydem a xylenem si umí poradit rovněž zelenec , kapradinový ledviník, fíkus (benjamin) a datlovník.

Přestože tento výzkum vesmírné agentury NASA je starý již více než čtvrt století, obstál ve zkoušce časem a je dodnes považován za nejkomplexnější a nejpřesnější přehled rostlin vhodných pro boj se znečištěným vzduchem uvnitř uzavřených prostor.


Co všechno obsahuje vzduch, který každý den dýcháme?

Podobně jako u jiných chemikálií, i u škodlivých látek v ovzduší záleží jejich nežádoucí zdravotní účinky na několika faktorech včetně druhu chemické látky, její koncentraci i době, po kterou jsme jejímu vlivu vystaveni.

Například již krátkodobé působení trichlorethylenu může způsobit rozrušení, závratě, bolesti hlavy, nevolnost a zvracení následované ospalostí a dokonce až bezvědomím.

Formaldehyd dráždí nos, ústa a krk a v některých případech může způsobit otok hrtanu a plic. I krátkodobé vystavení účinkům benzolu dráždí oči, způsobuje ospalost, závratě, bolesti hlavy, zvýšení tepové frekvence, bolesti hlavy, zmatenost a ve výjimečných případech může vést až k bezvědomí.

Další nebezpečná látka, xylen, dráždí ústa a krk, bolí po něm hlava a hrozí srdeční problémy, poškození jater a ledvin a dokonce i bezvědomí. I krátké působení amoniaku působí dráždění očí, kašel a bolesti v krku.

NASA doporučuje, aby v domácnostech a kancelářských prostorách byla umístěna aspoň jedna účinná pokojová rostlina na každých 100 stop čtverečních (necelých 10 čtverečních metrů). 

Dejte si však pozor na skutečnost, že některé z výše uvedených rostlin jsou pro kočky, psy a další domácí zvířata jedovaté. Pokud tedy máte domácího mazlíčka, před výběrem vhodné pokojové rostliny si ověřte její toxicitu.


Autor: jil

Zdroj: Love the Garden

Foto: Love the Garden 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek