KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

První přenosná bionická ruka se senzory hmatu otestována na pacientce z Itálie

Vědci v Římě představili první bionickou ruku se smyslem hmatu, kterou lze nosit a používat také mimo laboratoř.

...

Almerina Mascarellová, která novou ruku dostala, tu svou ztratila téměř před 25 lety při nehodě. „Je to skoro jako bych ji měla zpět,“ uvedla.

První bionickou ruku s hmatem vyvinul v roce 2014 stejný mezinárodní tým vědců. Nicméně senzorické a počítačové vybavení, ke kterému byla ruka připojena, bylo příliš velké na to, aby mohlo opustit laboratoř.

Nyní se však tato technologie vejde do batohu, a je tedy mnohem lépe přenosná. Součástí vývojářského týmu byli inženýři, neurovědci, chirurgové a odborníci na robotiku a elektroniku z Itálie, Švýcarska a Německa.


Jak to funguje

Protetická ruka disponuje senzory, které dokážou rozpoznat, zda je určitý předmět měkký či tvrdý. Tyto senzory jsou připojeny k počítači, který se nachází v batohu a převádí jejich signály na jazyk, kterému mozek rozumí.

Přepravu informací do mozku pak zajišťují drobné elektrody implantované do nervů v horní části paže. Při testování dokázala Mascarellová, která měla zavázané oči, rozpoznat, zda je předmět, který zrovna drží, měkký či tvrdý.

V rozhovoru s Fergusem Walshem z BBC Mascarellová uvedla: „Ten pocit je spontánní, jako by to byla vaše skutečná ruka. Konečně jste schopný dělat věci, které byly předtím obtížné, jako například obléci se, obout si boty – všechno jsou to všední, ale důležité věci. Cítíte se plnohodnotně.“


Nová bionická ruka tak představuje další pokrok v neuroprotetice, a to propojení stroje a lidského těla.

Profesor Silvestro Micera ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL) řekl: „Stále více se přibližujeme technologiím z vědecko-fantastických filmů, jako je například bionická ruka Lukea Skywalkera ve Star Wars – plně kontrolovaná a naprosto přirozená protéza se senzory nerozeznatelná od lidské ruky.“

Do vývoje robotické protézy, která by byla lepší ne lidská ruka, máme sice ještě daleko, vědecký tým však věří, že by k tomu jednou dojít mohlo. „Jakmile dokážete ovládat robotickou protézu svým mozkem, můžete pomýšlet na vytvoření protézy, která umožňuje komplexnější pohyby než ruka s pěti prsty,“ uvedl profesor Paolo Rossini, neurolog z římské fakultní nemocnice Katolické univerzity Nejsvětějšího Srdce.

Mascarellová mohla bionickou ruku používat po dobu 6 měsíců, nyní jí však byla odebrána, protože se stále jedná o prototyp. Vědecký tým se nyní bude snažit tuto technologii ještě více zmenšit, aby bionická ruka se senzory mohla být uvedena do prodeje.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek