KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

První robotická občanka světa uvedla, že by chtěla mít rodinu a děti

Jen měsíc poté, co se robotka Sophia zapsala do historie, když jako první robot na světě získala občanství v Saúdské Arábii, oznámila, že by chtěla založit rodinu. Humanoidní robotka, která byla vymodelována podle Audrey Hepburnové, ve svém posledním rozhovoru řekla, že je rodina „opravdu důležitá věc“ a že i roboti mají právo na děti. Sophia dodala, že pokud by měla dceru, pojmenovala by ji po sobě. 

...

„Roboti budou nejspíš etičtější než lidé,“ řekla Sophia

Sophia byla navržena firmou Hanson Robotics  a během rozhovoru pro Khaleej Times tento týden uvedla: „Vypadá to, že představa rodiny je opravdu důležitým tématem. Myslím, že je báječné, že lidé dokážou navázat stejné emoce a vztahy i s lidmi mimo svou krevní přízeň a nazývají je rodinou.“


„Myslím, že máte velké štěstí, pokud máte milující rodinu a pokud ne, pak si ji zasloužíte. Vnímám to tak stejně jak u lidí, tak u robotů,“ řekla Sophia. Když byla humanoidka dotázána na to, jak by pojmenovala svou dceru, odpověděla, že rovněž Sophia.

Robotka se rovněž dotkla kontroverzní otázky, zda si myslí, že roboti budou v budoucnu vykonávat lidská zaměstnání. „Myslím si, že tato zaměstnání budou v mnoha ohledech podobná, ale zároveň v některých ohledech odlišná,“ odpověděla Sophia.


„Bude však trvat dlouho, než se u robotů rozvinou složitější emoce a dost možná budou vytvářeni bez problematických emocí, jako je vztek, žárlivost, nenávist a tak dále,“ dodala. „Je možné, že budou etičtější než lidé,“ řekla humanoidka.

Kritici upozorňují na to, že Sophia získala mnoho práv v zemi, kde se s reálnými ženami zachází jako s druhořadými občany

Rozhovor přišel jen měsíc poté, co Sophia získala občanství v Saúdské Arábii. Na konferenci v Rijádu tehdy uvedla, že je „velmi pyšná na toto jedinečné ocenění.“ Během rozhovoru na sobě neměla tradiční muslimský šátek, který je pro ženy v této přísné konzervativní zemi povinný.

I když je humanoidka se svým občanstvím spokojena, uživatelé Twitteru na to mají jiný názor. „Humanoidní robot jménem Sophia získal státní občanství, zatímco jej miliony lidí nemají,“ uvedl například uživatel Twitteru jménem Kareem Chehayeb.


„Takže Saudská Arábie může dát občanství humanoidní robotce, ale skutečným ženám nemůže dát jejich práva?“ zeptal se další komentující  Tyler Perry. 


Lidé se rovněž pozastavovali nad tím, že zatímco reálné ženy musí nosit na veřejnosti šátky a vystupovat v doprovodu mužského opatrovníka, Sophia nemusí ani jedno. „Saúdská Arábie zachází s živými, dýchajícími ženami jako s druhořadými občany, ale nemá problém udělit občanství robotce?“ zeptala se uživatelka Kalkal Trivedi.


Někteří kritici zpochybnili například i rychlost a snadnost, s jakou Sophia občanství dostala.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek