KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Ptáci, kteří se bojí smrti

O vránách se ví, že se nad těly svých mrtvých jedinců chovají na ptáky velmi podivně. Shromáždí se kolem těla a hlasitě krákají. Nejrozšířenějším vědeckým vysvětlením jejich chování je to, že se jedná o něco na způsob rituálního pohřbu.

...

Vrány si pamatují tváře svých nepřátel

Proč to ale skutečně dělají, zůstává do značné míry záhadou. Vědci se při vysvětlování příčin jejich zvláštního chování opírají jen o nepřímé důkazy. Proto byl nyní zřízen vědecký tým, jehož hlavním úkolem bylo konečně přesně zjistit, proč vrány věnují svým mrtvým takovou pozornost

Využívá k tomu experimentu, který vychází z dřívějšího výzkumu, který zjistil, že vrány si pamatují obličeje svých nepřátel.

Řada studií Johna Marzluffa z Washingtonské univerzity v Seattlu prokázala, že vrány jsou schopny si zapamatovat tváře jedinců, které považují za nebezpečné. Následně pak přesvědčí své kolegy, aby hlasitým krákáním před těmito nepřáteli ostatní varovali. Bylo také zjištěno, že vrány si tváře svých nepřátel pamatují až několik let.

Vědci ovšem nechtěli, aby se nějaký člověk stal pro vrány na několik let úhlavním nepřítelem, a proto použili při tomto experimentu latexovou masku.

Na experimentu se podílela i Kaeli Swiftová z Washingtonské univerzity. Představovala v něm takzvaného hodného policistu a maskovaný kolega zlého policistu. Ten na vybraném místě po dobu 30 minut držel v rukou mrtvou vránu.

„Jsem ráda, že jsem zde hrála pozitivní úlohu krmiče vran. Nikdy bych si nechtěla vrány znepřátelit,“ řekla Swiftová. „Když jsem začala krmit vrány, objevila se druhá osoba v masce s mrtvou vránou. Jen tam tak poklidně stála, nevypadala, že by vránu zabila, jen jakoby chtěla tělo vrány uklidit.“


Maskovaný figurant držel mrtvou vránu 30 minut; Foto: Kaeli Swiftová

Hned první den, kdy se tam objevil člověk v masce, vrány nechaly jídlo od Swiftové bez povšimnutí a nadávaly, atakovaly i jinak šikanovaly svého nového nepřítele. Shromažďovaly se též do velkých hejn, což dělají, když se chtějí chránit před případnými predátory.

Podobně se totiž šikovaly i v případě, když byl na stejné místo přiveden dravý jestřáb. Když byl tento jestřáb umístěn u mrtvé vrány, tak se na něj ještě více soustředily.

Chování tohoto typu má podle vědců hned několik příčin. Patří sem trestání svého nepřítele, předvádění své dominance i identifikace nebezpečné osoby nebo místa.

Když sem další den znovu přišel maskovaný nepřítel, tentokrát již bez mrtvé vrány v rukách, vrány si opět nevšímaly jídla a atakovaly jej.


Skvělá dlouhodobá paměť

Výše popsaná zjištění potvrzují, že vrány se vyhýbají místům nebo osobám, které považují za nebezpečné. Což znamená, že vědí, co je smrt a vědomě se jí bojí.

„Ukázalo nám to, že vrány aspoň částečně cítí smrt. Rozpoznají nebezpečí a vědí, že je mu třeba se vyhnout,“ vysvětluje Swiftová.

A tento strach z potenciálního nebezpečí v nich dlouho přetrvává. Dokonce ještě o šest týdnů později se více než třetina zkoumaných vran předchozí nebezpečnou situaci pamatovala a reagovala stejně podrážděně.

Zmíněná studie byla zveřejněna v časopise Animal Behaviour a patří k sérii výzkumů zabývajících se vysvětlením reakcí zvířat na své zemřelé jedince. Vzdálení příbuzní vran – sojky – mají podobný „pohřební“ rituál. Na rozdíl od vran se však podobně chovají i u mrtvých těl jiných druhů ptáků podobné velikosti. Když však člověk v masce vránám ukázal mrtvého holuba, tak si ho vrány vůbec nevšímaly.


Foto: Neil DeMaster/CC by 2.0

Tento výzkum prokázal, že vrány mají výbornou schopnost rozpoznat a zapamatovat si detaily lidské tváře. To jim pomáhá rozlišit neškodné jedince od nepřátel.

Vrány též byly na základě nového výzkumu zařazeny do úzké skupinky zvířat, které jsou schopné identifikovat své mrtvé a dokonce kvůli nim i truchlit. Patří sem kromě nich například sloni, žirafy nebo šimpanzi.


Autor: jil

Zdroj: BBC Earth

Foto: Flickr

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek