KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Rakovina není nemocí moderní doby, vyskytovala se i v renesanční Itálii, tvrdí studie

Nově provedená studie, při níž byly zkoumány mumie z období renesance, které se dochovaly v italské Neapoli, ukázala, že rakovina není nemocí moderní doby.

...

Vědecký tým z Univerzity v Pise objevil u mumií, které pocházely z vyšší společenské vrstvy, která byla součástí královského dvora Aragonské koruny, tři případy zhoubného nádoru, a to u vévody, krále a prince.

Tyto nálezy podle tří vědců a autorů studie, která byla publikována v odborném lékařském časopise The Lancet, znamenají, že tvrzení odborníků, že rakovina se ve středověku vyskytovala extrémně vzácně, „by měla být opravena“.

Přítomnost nádorů v mumiích naznačuje, že rakovina není tak silně propojena s faktory moderního životního stylu, jak mnozí předpokládali. Důvodem, proč byla tato nemoc v předchozích populacích diagnostikována tak vzácně, je pravděpodobně kratší délka života a také obtížnost rozpoznání nádorů v lidských ostatcích.

Ačkoli vědecký tým zkoumal celkem jen 11 mumií, rakovina se vyskytovala ve 27 % z nich, což je blízko hodnotě 31 %, která v dnešní době panuje v bohatších zemích.

„Můžeme předpokládat, že rakovina se pravděpodobně často vyskytovala u lidí starších 50-60 let, alespoň tedy v renesančních nejvyšších vrstvách se specifickými stravovacími návyky a životním stylem,“ říkají autoři studie.

Všechny ostatky pochází z 15. a 16. století a patřily členům aragonského královského dvora. Dochovaly se v neapolském chrámě San Domenico Maggiore.

Mumie, u kterých byl nalezen zhoubný nádor, byly všechny ve věku 55-71 let, a protože tito lidé za svého života patřili k vyšším společenským vrstvám, mohli si dovolit výstřednější jídlo, než bylo v té době u běžné populace běžné, včetně potravin bohatých na tuky a cukry.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek