KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Rostoucí dilema: Nahradí stroje s umělou inteligencí lidskou pracovní sílu?

Pracovník ochranky jednoho z kalifornských obchodních center Eric Leon sleduje bezpečnostního robota s názvem Knightscope K5, jak projíždí centrem a okouzluje jeho návštěvníky svými modrými a bílými světly.

...

Jeho hlavní pracovní náplní je nahrávat video a vydávat výstražné zvuky. Podle jeho výrobce odrazuje případné nekalosti už jen tím, že objíždí celé centrum.

Leon, starší, lidská verze pracovníka ochranky, si je celkem jistý, že mu jeho robotický jednoho dne vezme práci. „Nestěžuje si. Je zticha. Žádná pauza na oběd. Začíná přesně v 10,“ říká.


Dokonce i v „technologické líhni“, která se táhne od Silicon Valley do San Francisca, dokáže bezpečnostní robot stále uchvátit kolemjdoucí. Knightscope K5 je však pouze malou součástí rostoucí mašinérie nových automatizovaných technologií, která se dostává do stále více oblastí lidského života.

Deník San Francisco Chronicle toto léto dokonce publikoval průvodce místy, kde si lidé mohou prohlédnout roboty a automatizaci v akci.

Technologická inovace versus sociální zabezpečení

San Francisco je však také místem, kde jsou silně prosazovány zákony podporující co největší sociální zabezpečení. V roce 2014 si tamní lidé například odhlasovali minimální hodinovou mzdu 15 dolarů (330 Kč).

A nyní se zde objevil také návrh na zavedení celostátní „daně“ na roboty, kteří automatizují pracovní pozice a potenciálně berou lidem místa. Zatím je příliš brzy na to posoudit, zda se návrh ujme a zda poté budou následovat méně progresivní rozhodnutí.

Tento spor však poukazuje na napětí, které může vzniknout, když se lidé zároveň snaží prosadit jak technologickou inovaci, tak silnou značku společenského vědomí. A vzhledem k tomu, že automatizace čím dál více proniká na různá pracoviště, bude toto napětí nejspíš již pouze růst.

Jane Kimová, správkyně města, která prosazuje daň na roboty, říká, že již nyní je důležité brát v úvahu, jak si budou lidé vydělávat na živobytí, když bude čím dál více pracovních míst automatizovaných.


„Opravdu si myslím, že automatizace bude jedním z největších problémů týkajících se nerovnosti příjmů. Není to inherentně špatná věc, nicméně pokud se na to nepřipravíme již nyní, bude generovat bohatství a způsobí ještě větší nerovnost,“ říká Kimová.

„Roboti nemají nahradit lidi“

William Santana Li, generální ředitel firmy Knightscope, která sestrojila bezpečnostního robota K5, označuje kampaň Kimové za „absurdní“.

Problémem soukromého bezpečnostního průmyslu jsou dle něj malé platy navzdory vysokým obratům. Dle jeho slov může přenechání podřadnějších úkolů robotům umožnit, aby jejich lidští nadřízení získali více zodpovědnou práci, jako například spravování skupiny robotů K5, a měli tak také vyšší příjmy.


Li si je však vědom, že taková pracovní místa budou vyžadovat školení a jisté technologické know-how. Zdůrazňuje rovněž, že lidé musí být za každých okolností upřednostněni a že je chybné si myslet, že účelem těchto robotů je vzít lidem práci.

„V současnosti pracujeme na 160 zakázkách a můžu jmenovat možná 2 případy, ve kterých se nás doslova ptají „Jak se můžu zbavit této konkrétní lidské pozice?“.

Otázka, zda, nebo spíše za jak dlouho budou pracovníci nahrazeni automatickými stroji, vzbuzuje čím dál ostřejší debaty. I pro zakladatele Microsoftu a jednoho z nejbohatších lidí světa Billa Gatese je toto téma závažnou záležitostí.

Začátkem letošního roku v jednom z rozhovorů naznačil, že daň na roboty může být možností, jak zpomalit rychlý rozmach automatizace a dát lidem čas se na ni připravit. Od té doby se Gates o této záležitosti veřejně nevyjádřil.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
K čemu to je takové články než k oblbování lidí? Čech, potažmo Evropan jenom kouká, co se ve světě děje, ale fungování vlastní země řídit neumí. Je proto jen logické, že stroj to zvládne lépe.