KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Ruská stíhačka nové generace má oficiální jméno Suchoj Su-57

Rusko představilo novou flotilu „neviditelných“ nadzvukových stíhacích letounů, která se má stát předmětem závisti všech světových letectev.

...

Letoun zvaný Suchoj Su-57, který bude dosahovat nejvyšší rychlosti až 2600 km/h, má údajně konkurovat americké F-22 a čínskému Chengdu J-20.

Kremelské úřady uvádí, že 5. generace stíhacího letounu s technologií stealth, která poprvé vzlétla v roce 2010, byla „pokřtěna jako dítě po svém narození“ a dodaly, že stroje čeká ještě roční testování, než bude v roce 2019 zahájena sériová výroba.

Podle ruské státní zpravodajské agentury TASS obdrží ozbrojené složky na začátek 12 letounů Su-57. Ruské ministerstvo obrany si pro svou leteckou flotilu prozatím objednalo celkem 200 kusů Su-57.

Šéf ruského letectva Viktor Bondarev letoun popsal jako „vynikající stroj“ a minulý měsíc řekl: „Taková letadla chce pravděpodobně každá země a my je máme.“

Ve stádiu vývoje byl letoun nazýván „PAK FA“ a „T-50“. Rusko dále uvedlo, že Su-57 bude využívat nejmodernější technologii stealth, která zajistí, že bude velmi obtížné zachytit ho na radarech.

Podle amerického týdeníku Newsweek bude letoun disponovat ruskými raketami K-77M s údajným doletem přibližně 200 km. Americká konkurenční raketa AIM-120D Scorpion má o něco kratší dolet, přibližně 160 km.

V roce 2015 byly zveřejněny informace, že letoun Su-57 bude moci létat ve výšce až 20 km a vyvinout rychlost až 2600 km/h.


Ruský státní výrobce vojenských letounů již dříve uvedl, že výroba letounu Su-57 bude levnější než výroba jeho amerického ekvivalentu F-22, přičemž cena jednoho stroje by neměla přesáhnout 156 milionů dolarů (3,4 miliardy Kč).

Videozáběry nových ruských letounů v akci z letošní letecké show MAKS 2017 můžete zhlédnout zde:

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek