KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Samice žraloka zebrovitého překvapila vědce, když přivedla na svět mládě bez samce

Samice žraloka zebrovitého, která žije v australském akváriu, udivila vědce porodem svých potomků tři roky poté, co byla oddělena od svého dlouholetého společníka. Vědci již dříve pozorovali „panenské“ porody u obratlovců, jako jsou žraloci, ale nyní vůbec poprvé byli svědky toho, že se samice žraloka bezpohlavně reprodukovala po předchozím páření se se samcem. 

...

Samice si po dobu tří let mohla uchovat sperma od samce, to však nebylo prokázáno

Samice žraloka zebrovitého jménem Leonie žila se svým společníkem v akváriu Reef HQ v Townsvillu v Queenslandu v letech 2006 až 2012. Poté, co spolu tento pár přivedl na svět několik vrhů, byla Leonie přesunuta do samostatného akvária, aby byl její nabytý chovný program přerušen. Do stejné nádrže byla k Leonii přesunuta i její dcera Lolly, jedna z jejích potomků. Jak Lolly, tak Leonie v roce 2014 nakladly vejce.

Podle bioložky Christiane Dudgeonové z Univerzity v Queenslandu není nic neobvyklého, když samice žraloka nakladou vejce bez samce. „Je to jako u slepic, která kladou vajíčka, ať už jsou oplodněná či ne,“ uvedla Dudgeonová. Jenže personál akvária si všiml, že v některých Leoniných vejcích jsou živá embrya. Chovatelé se pokusili embrya inkubovat, ale žádná mláďata se nevylíhla.

Příští rok obě samice opět nakladly vejce. Tentokrát se ze tří z Leoniných a dvou Lollyných vajec vyklubala živá mláďata. „U Leonie existují dvě možná vysvětlení. Jedním z nich je, že si samice uchovala sperma od samce, které bylo schopno vydržet tak dlouho,“ uvedla bioložka. „Druhou možností je partenogeneze (nepohlavní rozmnožování). To bylo zaznamenáno u několika žraloků, ale nikdy u žádného, který by se už dříve pářil,“ dodala Dudgeonová.

Genetická analýza Leoniných potomků poukázala na zvýšenou hladinu homozygositů, což jsou identické geny. To poukazuje na to, že mláďata vznikla spíše asexuálně než díky přechování spermií. „Bylo to pro nás velké překvapení,“ uvedl akvarista Hamish Tristram.


Jedno z Leoniných mláďat

Žraloci zebrovití jsou zapsáni na seznamu ohrožených druhů

Existuje několik teorií, které by vysvětlovaly neočekávané chování Leonie. „Jednou z teorií je, že pokud se samice ve volné přírodě nemohou po nějakou dobu reprodukovat se samci, dokáží kvůli udržení rodové linie přivést na svět mláďata i zcela samy, dokud se nebudou moci rozmnožovat obvyklým způsobem,“ uvedl Tristam.

„Genetická diverzita zvířat by se však díky tomuto druhu reprodukce mohla výrazně snížit,“ uvedla Dudgeonová. „Je zapotřebí dlouhodobé diverzifikace, aby se mohla zvířata přizpůsobit svému prostředí,“ dodala bioložka.

Žraloci zebrovití, kteří jsou rovněž známí jako žraloci leopardí, byli v minulosti velmi rozšířeným druhem v tropických vodách po celém světě. Nyní však byli zapsáni do Červeného seznamu ohrožených druhů. Dudgeonová chce spolu se svým vědeckým týmem počkat, až budou Leonina mláďata dospělá. Zajímá ji totiž, jakým způsobem se budou tato mláďata množit.


Autor: ElS 

Zdroj: CNN

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek