KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Saúdský korunní princ vlastní nejdražší sídlo na světě, francouzský zámek ho přišel na více než 6 miliard

Saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán je podle nově zveřejněných informací vlastníkem francouzského sídla, které je označováno jako nejdražší obydlí světa.

...

Zámek Chateau Louis XIV poblíž Paříže v hodnotě 300 milionů dolarů (6,6 miliardy Kč) by tak doplnil řadu výstředních nákupů, které mocný princ, jenž ve své zemi vede rozsáhlou protikorupční kampaň, v posledních letech učinil.

Nově postavené sídlo bylo v roce 2015 prodáno neznámému kupci a jeho vlastnictví je stále veřejnosti skryto prostřednictvím tzv. prázdných společností (shell companies). Nicméně poradci saúdské královské rodiny podle informací New York Times potvrdili, že celkovým vlastníkem je právě princ Mohamed.

Již v červnu prince jako majitele sídla označil francouzský investigativní server Mediapart, nicméně saúdské úřady se stejně jako nyní odmítly oficiálně vyjádřit.

Americký časopis Fortune zámek, jehož fontány je možné ovládat pomocí mobilního telefonu, roku 2015 v době jeho prodeje označil jako nejdražší sídlo světa. Zvenku stavba vypadá jako zámek ze 17. století ve stylu Versailleského paláce, nicméně ve skutečnosti se jedná o novostavbu, která byla postavena poté, co saúdská developerská firma srovnala se zemí původní budovu z 19. století, která na pozemku stála.


Za starožitnými fasádami se ukrývají moderní vymoženosti včetně kina, luxusního plaveckého bazénu a vodního příkopu s průhlednou podvodní místností, ve které mohou návštěvníci pozorovat plovoucí okrasné ryby.


Na rozlehlém pozemku se dále nachází upravené zahrady, obrovské fontány a bludiště. Interiér je zase bohatě vyzdoben pozlaceným nábytkem a stropy s freskami.


Zpráva deníku New York Times přichází poté, co Salmán nechal desítky příslušníků saúdských nejvyšších vrstev včetně princů, ministrů a obchodních magnátů uvěznit v pětihvězdičkovém hotelu v rámci své protikorupční kampaně.

Saúdský generální prokurátor Sheikh Saud al-Mojeb dříve tento měsíc uvedl, že mnoho z vězněných již souhlasilo, že se svých údajně nezákonně nabytých zisků vzdá výměnou za svou svobodu.


Tvrzení, že se jeho kampaň podobá politické čistce za účelem eliminace svých soupeřů, než se stane králem, popsal princ Mohamed v listopadovém rozhovoru pro New York Times jako „absurdní“. Podle Times měl Salmán zámek koupit prostřednictvím firmy Eight Investment Company, která je řízena jeho osobní nadací a která řešila rovněž nákup luxusní jachty za 500 milionů dolarů (11 miliard Kč) v roce 2015.

Společně se zámkem a jachtou měl Salmán prostřednictvím dalšího saúdského prince koupit ještě obraz Leonarda da Vinciho za 450,3 milionů dolarů (9,9 miliardy Kč). Nicméně později bylo uvedeno, že kupcem obrazu byl úřad pro kulturu a turismus Abú Zabí, hlavního města Spojených arabských emirátů.

Informace o koupi jachty, která byla uskutečněna s pomocí armády právníků a účetních z Německa, Bermud a ostrova Man, byly odhaleny díky uniklým dokumentům Paradise Papers.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek