KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Sbohem, London Eye! Největší vyhlídkové kolo světa vyrůstá v Dubaji

Ambiciózní snaha Dubaje postavit největší ruské kolo světa se blíží ke svému cíli. Kolo Ain Dubai překoná nejen slavné Londýnské oko (London Eye), ale i současného držitele rekordu, co se velikosti týče, 167 metrů vysoké kolo High Roller v Las Vegas. 

...

Nový dubajský zázrak bude měřit 210 metrů

Stavba kola započala už v roce 2013, nyní už je více než polovina hotová. Fotografie ze stavby, které jsou široce sdíleny na sociálních sítích, ukazují velký pokrok. Kolo stojí na umělém ostrově Bluewater Island, na jeho stavbě se podílejí stovky inženýrů. Atrakce pomalu, ale jistě získává tvar a už teď je možné si představit jeho výslednou podobu.

Atrakce, která bude dokončena v roce 2018, bude schopna najednou pojmout celkem 1 400 pasažérů ve 48 samostatných kabinách. Skleněné kabiny vyrobené firmou Hyundai, které se budou nacházet na ploše o velikosti 100 metrů čtverečních, poskytnou nepřerušený výhled na panorama města.


Takto by měl vypadat výsledek

Výstavba ruského kola je součástí širších investic do zábavních parků

Kabiny budou rovněž plně klimatizovány, aby se vyrovnaly s neustálými horky ve Spojených arabských emirátech. Vybaveny budou elegantní dřevěnou podlahou a lavičkami z umělého kamene. Na samotné kolo bude vynaloženo celkem 9 000 tun oceli, což je více, než má Eiffelova věž nebo váhově ekvivalent osmi Airbusů A380.


V jádru stavby bude veliká LED obrazovka, na které poběží hlavně reklamy. Ruské kolo původně nazývané Dubai Eye mělo být dokončeno už v roce 2015, ale nakonec by měl platit druhý stanovený termín.

Dubaj je velice živé město, které se neustále rozrůstá, a stavební projekty neberou konce. Dubajský emír Muhammad ibn Rašíd Al Maktúm schválil v roce 2013 stavební schéma v hodnotě 2,2 milionu dolarů (přes 50 miliard Kč) na vybudování pěti zábavních parků i největšího světového nákupního centra. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek