KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Sexistické konopí: Marihuana účinně zmírňuje bolest jen u mužů

Podle výsledků nové studie nepřináší marihuana ženám ani zdaleka stejnou úlevu od bolesti jako mužům.

...

„Výrazné snížení bolesti“ cítili jen muži

Pokusy na zvířatech již dříve naznačovaly, že účinky marihuany se můžou lišit podle pohlaví uživatele. Nyní však byla zveřejněna první studie, která prokazuje rozdílnou úlevu od bolesti u mužských a ženských rekreačních uživatelů této drogy. Bylo zjištěno, že větší úlevu od bolesti pociťují jen muži.

V marihuaně působí zejména dvě účinné látky: tetrahydrocannabinol (THC) a cannabidiol (CBD).

Průzkumu se zúčastnilo 42 dobrovolníků (21 mužů a 21 žen), kterým byla ke kouření poskytnuta aktivní marihuana s vysokým obsahem THC nebo placebo forma drogy bez účinné látky.

Bezprostředně poté byli účastníci průzkumu vyzváni, aby se podrobili testu reakce na bolest, při kterém ponořovali ruce do studené vody (asi 4 stupně Celsia), dokud jim to bolest dovolovala.

Vědci z lékařského centra Columbijské univerzity zjistili, že muži, kteří kouřili účinnou marihuanu „pocítili výrazné snížení citlivosti na bolest“ ve srovnání s muži, kteří kouřili placebo.

Naproti tomu ženy, které kouřily účinnou marihuanu, nezaznamenaly „žádný výrazný pokles citlivosti na bolest“ ve srovnání se ženami, které kouřily neaktivní marihuanu.


Konopí je legální ve většině států USA

„Tyto výsledky ukazují, že u mužských kuřáků marihuany má tato droga větší analgetické účinky než u žen. Tyto rozdílné účinky konopí v závislosti na pohlaví uživatele jsou důležitým zjištěním, které si zaslouží naši další pozornost při výzkumu potenciálního terapeutického použití konopí pro úlevu od bolesti,“ napsali autoři studie, která byla zveřejněna v časopise Drug and Alcohol Dependence.

Od června loňského roku je marihuana legalizovaná v 25 státech USA včetně Washingtonu D.C. Léčivé konopí se může předepisovat na řadu potíží, mezi které patří bolest, nevolnost, zvracení a nechutenství.

Kvůli těmto novým zjištěním týkajícím se účinků konopí se budou muset budoucích klinických studií pro jednoznačné prokázání účinků marihuany účastnit muži i ženy.


Autor: jil

Zdroj: MNT

Foto: © Alessandro Bianchi / Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Zdravím, doporučuji pročíst i tenhle článek o konopí a chronické bolesti pro dodatečné info - https://www.semena-marihuany.cz/cs/blog/410-konopim-proti-chronicke-bolesti-