KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Sexuální harašení u samců primátů může být důležitou součástí jejich evolučního vývoje

Sexuální harašení mezi samci a samicemi u primátů by podle vědců mohlo být potřebnou součástí jejich vývoje. Výzkumníci zjistili, že samci paviánů, kteří často obtěžují a napadají své samice, se s nimi později s větší pravděpodobností spáří a zplodí potomky. Ve skutečnosti se tak může jednat o potřebnou strategii pro páření. 

...

Samice primátů nemají tak široký výběr samců k páření, jak se dříve předpokládalo

Je známo, že samci primátů v některých případech nutí samice k páření a svým způsobem je znásilňují. Například mladí orangutani, kteří ještě nejsou dostatečně silní na to, aby si udrželi své vlastní území, hlídají les, dokud nenarazí na osamělou samici, kterou v podstatě znásilní.  Podobně jsou na tom i šimpanzi, kteří jsou vůči svým samicím velmi agresivní.

Tohle chování se v minulosti snažilo vysvětlit hned několikero teorií. Samice ve svých plodných dnech vykazují jasné známky toho, že jsou připraveny se pářit, což samce neláká. Dříve se předpokládalo, že mají samice široký výběr, co se partnerů týče, ale dle nových průzkumů tomu tak není.

„Nová studie přispívá k rostoucím důkazům o tom, že samci používají donucovací taktiky k tomu, aby omezili rozhodování o možných partnerech u promiskuitních samic a tak zpochybnili rozsah jejich sexuální svobody. Studie naznačuje, že má sexuální harašení u primátů dlouhou evoluční historii,“ uvedla spoluautorka studie Alice Banielová, která spolupracovala se zooložkou Elise Huchardovou z Národního centra pro vědecký výzkum ve Francii.

Samice si obvykle vyberou samce, který je nejvíce sexuálně obtěžoval

Ukázalo se, že pokud jde o nátlak ze strany samců paviánů z Namibie, obtěžované samice si po sexuálním obtěžování z jejich strany nejpravděpodobněji k páření vyberou právě svého útočníka. To činí z agresivních primátů úspěšnější adepty na to zplodit své potomstvo. Vědci také spekulují o tom, že samice k páření svolí ze strachu o to, aby nebyly při násilném aktu zraněny.

Paviáni z Namibie byli za účelem výzkumu sledováni po dobu devíti let. Samic těchto primátů se během roku spojí s vícero samci. Ti jsou až dvakrát větší než samice a agresivně bojují mezi sebou navzájem, aby získali nadvládu nad ostatními. Čím je samec dominantnější, tím je větší pravděpodobnost, že s emu podaří zplodit potomstvo.

Vědecký tým, který zveřejnil svou studii v časopise Current Bipology, uvedl, že je toto chování přítomno u řady různých druhů primátů. Podle vědců dokonce může toto zjištění osvětlit evoluční původ takového chování u našeho vlastního druhu, i když jsou mnozí oponenti přesvědčeni o tom, že výsledky nelze aplikovat i na lidi.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek