KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Sexuální obtěžování ze strany žen je překvapivě běžné, tvrdí nová studie

Tým amerických vědců vedený Larou Stempleovou z právnické fakulty Kalifornské univerzity v Los Angeles analyzoval údaje několika rozsáhlých průzkumů ohledně viktimizace federálních zločinů a zjistil, že sexuální trestné činy žen proti mužům jsou překvapivě běžné. Výzkumníci podotýkají, že v žádném případě nechtějí minimalizovat sexuální násilí páchané muži, ale že jsou jejich výsledky dostatečně silné na to, aby mohly být přehodnoceny dlouhotrvající stereotypy ohledně sexuální viktimizace na základě pohlaví. 

...

Ve vězeňském prostředí jsou ženy nejčastěji napadány jinými spoluvězeňkyněmi, spíše než mužskými zaměstnanci

Vědecký tým poukázal na údaje z průzkumu Centra pro kontrolu onemocnění z roku 2011, který se zabýval tématem sexuálního násilí. Tento průzkum odhalil, že byl k sexu donucen stejný počet mužů a žen. Na území Spojených států amerických se jednalo o 1,9 milionu za každé pohlaví za dobu jednoho roku.

Podobná zjištění se objevila i v průzkumu z roku 2010, podle výzkumníků zde byly uvedeny detaily o pohlaví napadených osob i útočníků. Studie ukazuje, že k sexu bylo za svůj život donuceno téměř 4,5 milionu mužů a v 79,2 % byla pachatelkou žena. Dalším analyzovaným průzkumem byl národní průzkum obětí kriminality, který sdružoval data od roku 2010 až do roku 2013.

Tento průzkum ukázal, že ženy, které se dopustily sexuálního násilí bez mužského komplice, byly hlášeny u 28 % případů znásilnění mužů a ve 4,1 % případů se jednalo o znásilnění žen ženami. Sexuální násilí ze strany žen se často objevuje ve vězeňském prostředí.  Oběti sexuálního násilí ve vězení jsou častěji napadeny jinou spoluvězeňkyní než mužským zaměstnancem, jak je obecně předpokládáno.

Sexuální násilnice nebývají v mnohých případech vůbec odsouzeny

Studie z roku 2012 požádala respondenty o to, aby odpověděli, zda někdy někoho donutili k sexu proti jeho vůli. Z těch, kteří odpověděli kladně, bylo 43,6 % žen oproti 56,4 % mužů. Studie z roku 2014 hovoří o příbězích 284 studentů vysoké školy, z nichž bylo 43 % sexuálně napadeno, přičemž 95 % pachatelek tvořily ženy.

Výzkumníci na základě těchto studií tvrdí, že tyto údaje zpochybňují zažitý stereotyp, že jsou ženy pouze pasivní a neškodné. Výsledky také zpochybňují stereotypy o mužích, kteří jsou považováni za jedince s „neukojitelnou touhou po sexu.“ Autoři nové studie uvedli, že ženy, které páchají sexuální delikty, mají obvykle samy nějaké zkušenosti se sexuálním násilím. Často se jedná o zneužití v dětství.

Ve studii se rovněž píše, že ženské násilnice obvykle ani nebývají odsouzeny nebo dostávají nižší tresty, i když páchají stejné trestné činy jako muži. Mužské oběti tak cítí nátlak na to, aby popsaly své zkušenosti v rozporu se zažitým tvrzením, že by si muži vždy měli sex užívat, když k němu mají příležitost.

Obecně se také předpokládá, že ženy páchající sexuální trestné činy mají vždy mužského komplice. Ale podle výsledků studie je spolupráce na páchání sexuálních trestných činů obvyklejší spíše mezi ženami než mezi ženou a mužem. Nejčastěji však ženy jednají samy. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek