KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Slepý muž a jeho bezruký kamarád pracují jako jeden, aby obnovili zničenou krajinu

Dva přátelé, Wenqi a Haixia z Číny v uplynulém desetiletí vlastními silami zasadili více než 10 000 stromů. Na tom by ještě nebylo nic zvláštního, ale tito dva muži pracují s nemalými zdravotními hendikepy, kvůli kterým se musí navzájem doplňovat. Wengi nemá ruce, Haixia je pro změnu slepý. 

...

Hendikepovaní dobrovolníci se snaží o obnovu zničené krajiny

Nový krátký dokumentární film, který natočila firma vyrábějící GoPro kamery, nese název „Budeš mýma rukama, já tvýma očima“. Tento slogan platí pro nevšední dvojici na sto procent. Přátelské duo z malé vesnice v čínské provincii Che-pej se snaží rekultivovat přírodu tím, že sází do vytěžených míst nové stromy.

Přátelé od dětství se navzájem vnímají jako bratři a společně pracují jako jeden muž, aby obnovili krajinu zničenou průmyslem. Wenqi (54) přišel o obě ruce, když mu byly tři roky poté, co se dotkl elektrického vedení. Haixia (55) byl zraněn při nehodě lomu v roce 2000, od té doby je slepý. Oba muži přežívali na sociálních dávkách a s výsadbou stromů začali několik let poté, co přišel Haixia o zrak, aby si mohli přivydělat.

Stromům se ze začátku vůbec nedařilo

Jejich projekt se ukázal být velice náročným. V prvním roce vysázeli na 800 stromů, z toho však přežily jen dva. Oba muži však vytrvali a do pusté krajiny začali přivádět vodu, aby se malé stromky lépe uchytily.

„Pro normální zdravé lidi znamená taková práce jen mírnou námahu a trochu potu, pro nás to znamená krev a slzy,“ říká Haixia. Čínský průmysl se v posledních desetiletích rychle rozvíjí, to sebou však nese i nepříznivé následky. Trpí tím životní prostředí i ovzduší, které je stejně jako mnoho vodních toků značně znečištěno. Dopad to má i na zvířata, která kvůli průmyslové výrobě ve velkém umírají.

Vládní úředníci se zavázali k tomu, že se se situací pokusí něco dělat, vývoj ale zpomalit nechtějí. Muži ve filmu líčí, jak průmysl znečišťuje vodní toky, zabíjí ryby a ničí i jejich rodnou vesnici, ze které se stala pustina. Z prvotního nápadu se tak zrodil pokus o obnovení přirozené krajiny kolem této vesnice.


Muži odřezávají ze zbylých stromů větve, ze kterých pak tvoří nové sazenice

I když jsou oba chudí, cítí se výjimečně

Dva dobrovolníci využili k množení stromů malý ostrůvek s původním porostem, který v místě zůstal, a z něj postupně vytvořili nové stromové sazenice. „Původně jsme v sázení stromů viděli zisk, nyní to děláme pro životní prostředí s cílem zlepšit kvalitu ovzduší,“ řekl Haixia. „Nemáme žádný příjem. Jsme závislí na sociální péči. Ale i když jsme chudí, cítíme se být výjimeční,“ dodal.

Původní pozemek, kde oba kamarádi s výsadbou začali, je již plný. Nyní mají v plánu přejít na další pozemek v okolí vesnice, kde žádný porost není a kde je zároveň velký nedostatek vody. Nadšení pracovníci však doufají, že se jim nakonec podaří zalesnit celou horu, která se v oblasti nachází.

„Ať generace po nás i všichni ostatní vidí, co dokázali dva hendikepovaní jedinci,“ řekl Wenqi ve filmu. „Dokonce i poté, co už tu nebudeme, budou všichni vědět, že tento les založil slepý společně s bezrukým,“ dodal.


Autor: ElS

Zdroj: The Huffington Post

Foto: GoPro

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek