KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Současná generace mladých lidí odmítá investovat do koupi nemovitostí

Ještě donedávna chtěl každý svůj vlastní byt a své auto. To bylo měřítko úspěšného života. Situace se ale mezi mladými lidmi rychle mění. Proč se to děje?

...

Klesá prodej obecně všech věcí, vyžadujících velké finanční výdaje

Stále méně a méně mladých chce investovat do koupi bytu nebo nového auta.

Ve skutečnosti klesá prodej obecně všech věcí, vyžadujících velké finanční výdaje. Snad až na prodej elektroniky, hlavně mobilních telefonů.

V USA se generace mladších 35 let obecně nazývá „generací nájemníků“. Tito mladí lidé se bojí investovat do vlastního bydlení. Proč se to děje? Někteří sociologové se domnívají, že mladí lidé nemají dostatek prostředků a zároveň se bojí zavázat se půjčkami a hypotékou.

Ten hlavní důvod ale spočívá v něčem jiném. Mladší generace má jiné životní hodnoty než jejich rodičové.

Hodnoty, představy o životě a koncept úspěchu se postupně mění. Pokud byl dříve za úspěšného člověka považován ten, kdo vlastní dům a v garáži pár nablýskaných automobilů, dnes je úspěšný ten, kdo cestuje, sbírá zážitky, sportuje, podniká a přichází s originálními nápady. A co na tom, že stále žije s maminkou?

Mladí lidé peníze raději investují do vzdělávání a poznávání světa

Mladí lidé peníze raději investují do vzdělávání a poznávání světa, odmítají se zavazovat nákupem nemovitostí, rekonstrukcí bytů a pořizování nábytku. Lidé už netouží po stabilitě a luxusu, touží po volnosti, spoustě volného času, flexibilitě, finanční i místní nezávislosti.

Materiální věci přestávají mladé zajímat. Proč vlastnit auto, když si kdekoli můžete chytit stopa anebo zavolat taxi? Tak máte auto i s šoférem a jeho příležitostné využití nevyjde dráž než pořízení automobilu.

Proč si koupit dům na jednom krásném místě, když můžete jezdit každý rok na jiné místo a procestovat každý kout planety?

Proč si brát hypotéku na 40 let, když můžete místo ní platit za podnájem? Společnost Forbes uvádí, že dnešní generace mladých lidí mění zaměstnání v průměru jednou za 3 roky. Pokud bydlíte v pronájmu, nic vám nebrání kdykoli změnit místo svého bydliště a odstěhovat se za prací.


Samotný koncept vlastnictví materiálních věcí začíná být neaktuální

Průzkumy za posledních deset let odhalily, že pokud je vaším cílem pocit štěstí a pohody, je mnohem prospěšnější utrácet finanční prostředky za nové zážitky a zkušenosti než za materiální věci. Zážitky přinášejí lidem větší radost.

Lidé nechtějí poslouchat příběhy o tom, jak jste si koupili dům nebo auto. Raději poslouchají historky o tom, jak jste strávili víkend. Dokonce i nepodařený výlet se časem změní v zábavnou historku.

Sociální interakce jsou pro všechny lidi stále velmi důležité a je jasné, že přátele spíše zaujmeme vyprávěním o naší šílené cestě okolo světa nebo o roce, který jsme strávili v divočině, než vyprávěním o nakupování domů a aut.

A je tu ještě něco. Společně s nákupem věcí přichází i povinnost starat se o jejich údržbu.

Koupíte auto, ale tím finanční investice nekončí. Pokaždé, když se spustí venku alarm, budete nervózně běžet k oknu. Budete se děsit nabourání nebo poškrábání, vyraženého okénka, ulomeného zrcátka a tak dále. Koupíte dům a kdykoli na delší čas odjedete, budete se bát vloupání anebo požáru.

To se týká i drobnějších věcí, každého elektrospotřebiče, každé elektroniky. Budete se bát poškození, budete investovat do oprav a údržby.

Navíc hodnota věcí s postupem času klesá. I nemovitosti mohou ztrácet na hodnotě. Vzpomínky zato zůstávají.

Proč to u starší generace bylo jinak?

Lidé neměli dřív takové možnosti, jaké se nabízejí dnes. Nebyly takové možnosti cestování, jaké se nabízejí dnes. Nebylo tolik příležitostí k zábavě.

Cestování je dnes poměrně snadné a levné. Vybrat si můžete z mnoha způsobů dopravy, přechod přes hranice do většiny zemí bývá bezproblémový. Dnes, kdykoli máte náladu na zábavu, stačí si říct, obléknout se a vyrazit do města do jednoho z mnoha podniků.

Jednoduše řečeno, jde o příležitosti.

To hlavní je, že zkušenost a zážitky vám nikdo neukradne a nikdy neztratí svou hodnotu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek