KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Španělští restaurátoři objevili dopis z minulosti ukrytý v pozadí sochy Ježíše

Umělečtí restaurátoři ve Španělsku nedávno našli zprávu z minulosti na velmi neobvyklém místě. Objevili ji totiž v zadní části sochy Ježíše.

...

Jak píše Michelle Starrová z internetového portálu ScienceAlert, technici z firmy Da Vinci Restauro, která se zabývá restaurováním umění, vyjmuli dřevěnou sochu z kostela Svaté Agáty ve vesničce Sotillo de la Ribera k restauraci a při jejím zkoumání narazili na desku, jejíž součástí byla také Ježíšova bederní pokrývka. Uvnitř duté sochy následně našli dva z obou stran ručně popsané listy papíru v ruličkách.

Ukázalo se, že jde o zprávu od Joaquína Míngueze, kaplana z katedrály ve městě El Burgo de Osma, který ji do sochy ukryl v roce 1777.

„Ačkoli je běžné, že mnoho soch je dutých, nacházení ručně psaných dokumentů uvnitř nich běžné není,“ uvedl pro zpravodajskou tiskovou agenturu EFE historik Efrén Arroyo.

Text dokumentu vyslovuje chválu tvůrci sochy Manuelu Balovi, který pro kostel vyrobil také další sochy zobrazující svaté Agátu, Jakuba či Jeronýma. George Dvorsky z portálu Gizmodo uvádí, že Mínguez dále pokračoval zmíněním tehdejšího krále Karla III. a také tamějších radních. Pojednává o plodinách, které byly v dané oblasti pěstovány, místním víně, mluví o nemocech jako malárie či tyfus a také o formách zábavy, kterými si lidé krátili čas, jako jsou například karty či míčové hry.

Dvorsky dále uvádí, že dokumenty byly odeslány do farního archivu, kde budou uchovány, restaurátoři si však dopis okopírovali a opětovně ho vložili do pozadí sochy, aby Mínguezovo sdělení z minulosti mohli nalézt také budoucí restaurátoři.

Nejedná se však o první neobvyklou věc, kterou restaurátoři při své práci nalezli. V roce 2014 výzkumníci zjistili, že socha Ježíše v Mexiku má plná ústa pravých lidských zubů, v roce 2015 bylo zase objeveno 1000 let staré tělo mnicha uvnitř čínské sochy Buddhy. A minulý měsíc restaurátoři našli kobylku uvíznutou v barvě obrazu Vincenta van Gogha.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek