KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Spí kočka ráda ve vašem klíně? A víte proč?

Většinou zpočátku protestujeme, když se kočka rozhodne použít nás jako polštář, ale nakonec se pod tlakem kočičí lásky vzdáme, zapomeneme na vše, co jsme chtěli udělat, a odevzdaně poskytujeme našemu miláčkovi pohodlí. Britští vědci se rozhodli zjistit, proč to kočky vlastně dělají. A přišli s třemi teoriemi.

...

Teorie první: Teplota těla a léčebný účinek

Tělesná teplota koček je o několik málo stupňů vyšší než u lidí, což znamená, že potřebují více tepla než my, aby se cítily dobře. To je důvod, proč kočky tak rády vyhledávají teplá místa u radiátorů nebo na slunci. Během noci se pak přitulí raději k nám, neboť jsme teplejší než pelíšek nebo deka. Skrz hlavu a končetiny ztrácíme nejvíce tělesného tepla. Kočky si proto bez studu lehnou přímo k hlavě nebo končetinám. Nebo i na ně.

To vysvětluje i efektivitu felinoterapie (druh zooterapie, při němž jsou používány kočky). Je typické, že v místě, kde pociťujeme bolest, je naše tělesná teplota zvýšená v důsledku zánětu. Kočky cítí teplo, a proto se uloží právě tam.


heroviral.com


Teorie druhá: Vůně člověka

Kočky přitahuje k člověku jejich pach. Především ženy, které používají různé mastičky, balzámy, vonné šampony a mýdla, jsou pro kočičí čumáček lákavé. Například pokud vlasy kočce voní, je běžné, že je začne olizovat. Mňam!

Ale dávejte si pozor, do kočičích slin by se takto mohli dostat nějaké škodlivé chemické látky a uškodit jim.


naamapalmu.com

Teorie třetí: Emocionální aspekt

Jako poslední možnost vědci uvádí, že kočka může toužit po pohodlí a spokojenosti. A obojí nachází právě v náruči nebo na klíně milovaného člověka.

Této teorii nahrává fakt, že pokud máte v domě hosta, kterého vaše kočka nebo kocour nezná a nedůvěřuje mu, dá přednost tomu spát u vás než u cizího nebo o samotě. S vámi se cítí klidně a v bezpečí, ví, že byste v případě, že by přišli ti divní noví lidé, zasáhli.


imgur.com

Tyto teorie snad maličko osvětlily zvyk koček spát u lidí. Škoda, že se nemůžeme svých koček jednoduše zeptat, co si o tom myslí ony. Možná bychom byli překvapení.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek