KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Spíte dlouho? Podle nového výzkumu by to mohl být jeden z prvních příznaků Alzheimerovy choroby

Pokud denně spíte více než 9 hodin, mohlo by se jednat o včasné varování před Alzheimerovou chorobou. Vědci, kteří se podíleli na novém výzkumu, se domnívají, že neschopnost vstát z postele může být příznakem, nikoliv příčinou, změn v mozku, které mohou v důsledku vést až k demenci. 

...

U méně vzdělaných lidí se riziko vzniku demence vícenásobně zvyšuje

Výzkumníci z USA zjistili, že u lidí, kteří běžně spí déle než 9 hodin každou noc, existuje větší pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby nebo jiných forem demence v průběhu příštích 10 let. U lidí bez středoškolského vzdělání, kteří pravidelně spí 9 hodin a více, se riziko zvyšuje dokonce šestinásobně. To naznačuje, že vyšší vzdělání může nějakým způsobem toto riziko snižovat.

Vedoucí studie doktor Matthew Pase z Bostonské univerzity uvedl: „Nahlášená délka spánku může být užitečným klinickým nástrojem, který pomůže odhalit možné riziko postupující klinické demence během 10 let.“

Podle další studie může být časným příznakem mírné kognitivní poruchy i nesouvislá řeč. Americká asociace pro rozvoj vědy (AAAS) popsala pokus, při němž dala účastníkům za úkol vytvořit větu ze tří slov. Na základě tohoto pokusu bylo zjištěno, že někteří lidé s tím měli problémy, což poukazuje na mírné kognitivní poruchy, které jsou hůře rozpoznatelné.

Dlouhý spánek by mohl být prvním varováním ještě dlouho před tím, než se demence začne projevovat

Studie zabývající se délkou spánku byla založena na výzkumu více než 2 400 pacientů, u nichž byl průměrný věk 72 let. Tito účastníci byli pozorováni po dobu 10 let a pravidelně dotazováni na to, jak dlouho každou noc spali. V průběhu tohoto období bylo zaznamenáno celkem 234 případů demence.

Riziko vzniku demence nebo dokonce Alzheimerovy choroby se zvýšilo u pacientů, kteří pravidelně spali více než 9 hodin. U těchto lidí byl rovněž zaznamenán menší objem mozku. Podle vědců to znamená, že počínající demence by mohla být rozpoznána ještě dlouho před tím, než se začnou projevovat její první typické příznaky, mezi něž patří například ztráta paměti.


Autor: ElS

Zdroj: The Independent

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek