KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Spotřebuje Bitcoin více elektřiny než celé Dánsko?

Může něco, co neexistuje ve fyzické podobě, spotřebovávat stejné množství elektřiny jako celá země?

...

Na internetu se v poslední době objevují četná tvrzení, že digitální měna Bitcoin by mohla spotřebovávat více elektrické energie než řada rozvinutých zemí. Novináře z BBC Reality Check tedy zajímalo, jak k těmto tvrzením lidé došli a zda jsou pravdivá.

Ačkoli tato kryptoměna existuje již od roku 2009, titulním stranám novin po celém světě dominuje až nyní díky své rapidně vzrůstající hodnotě. Bitcoin na rozdíl od bankovek či mincí ve vaší kapse netiskne vláda či tradiční banky a z existuje z velké části pouze na internetu.

Každý den vzniká přibližně 3600 nových Bitcoinů, a to prostřednictvím složitého procesu známého jako „těžba“, při němž počítače získávají Bitcoiny za zpracování matematických rovnic specializovaným softwarem.

Nejedná se však jen o hrstku počítačů, které tyto rovnice zpracovávají, ale o celé tisíce strojů po celém světě, které jsou v provozu ve dne i v noci, a množství energie, kterou spotřebovávají, rozhodně není zanedbatelné.


A s rostoucí hodnotou Bitcoinu se do těžby zapojuje čím dál více počítačů řízených jak amatéry, tak profesionály. A vzhledem k digitální povaze měny se lidé pochopitelně čím dál více zajímají o to, jaké množství elektrické energie se pro těžbu Bitcoinů skutečně využívá.

Je srovnání s celými zeměmi na místě?

Sociální sítě jako například Twitter jsou plné tvrzení o spotřebě energie této kryptoměny a srovnání se spotřebami celých zemí. Jsou ale tato srovnání přesná?

Stručně řečeno, je to velmi obtížné ověřit, protože neexistují žádné uznávané a důvěryhodné zdroje, které by poskytovaly nformace o spotřebě energie u digitálních měn jako Bitcoin. A vzhledem k tomu, že se jedná o decentralizovaný komunikační model (peer to peer), je velmi složité získat přehled jakýchkoli dalších informací než samotné hodnoty dané měny.


Lidé se o to však pokoušeli. S nejčastěji používaným vzorcem pro výpočet spotřeby energie, který spoléhá na provozní specifikace běžné těžební technologie, přišel blog o kryptoměnách s názvem Digiconomist.

Jako výchozí hodnotu vzorec používá celkové příjmy z těžby, na základě kterých následně odhadne provozní náklady pro těžaře jakožto určité procento z těchto příjmů a poté tyto náklady převede na spotřebu energie na základě průměrných cen elektřiny.

Podle tohoto vzorce je současná roční spotřeba Bitcoinu odhadována na 32,56 terawatthodin (TWh). Takto vznikají také srovnání s celými zeměmi. Údaje úřadu Eurostat například ukazují, že Dánsko v roce 2015 spotřebovalo 30,7 TWh elektřiny a Irsko jen 25,07 TWh.

Budoucnost závisí na nákladové efektivitě

Takže pokud budeme využívat tuto metodu měření, můžeme tedy souhlasit, že zmíněná tvrzení na sociálních sítích jsou v zásadě správná. Ale vzhledem k tomu, že tento vzorec využívá pouhé odhady a domněnky, což ostatně Digiconomist také ochotně přiznává, není žádným překvapením, že má také své kritiky.

Analytik Marc Bevand tvrdí, že tato metoda je chybná, protože nezohledňuje novější a energeticky úspornější technologie, které těžaři čím dál více využívají, a dodává, že „předpoklad, že 60 % z těžebních příjmů je fixním nákladem za elektřinu, je chybný.“

Nicméně bez ohledu na to, jak se rozhodnete spotřebu energie, kterou má Bitcoin a další digitální měny, měřit, je zde alespoň jedna otázka, ve které panuje všeobecný souhlas – ať už jde o fyzický či digitální produkt, jeho budoucnost bude nakonec určena tím, jak nákladově efektivní je jeho výroba.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek