KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Starožitnosti na internetu? Většinou padělky, nebo produkty ilegálního prodeje

Pokud se poohlížíte po pěkné bustě faraona, která by zdobila váš dům, nebo po římských mincích, které vám ještě chybí ve sbírce, buďte velmi opatrní při volbě člověka, se kterým tento obchod uzavřete.

...

Georgi Kantchev z amerického deníku The Wall Street Journal informuje, že kupování starožitností přes internet je velmi riskantní záležitost, protože většina nabízených položek je buď padělaná, nebo nezákonně ukradená z archeologických nalezišť.

Klíčovou roli hrají sociální sítě a Islámský stát

Padělky a ukradené artefakty prodávané na internetu představují problém již dlouhou dobu, nicméně v poslední době se objevily dva nové faktory, které tento problém zhoršily. Prvním z nich je vzestup sociálních sítí a obchodních platforem, jako jsou například Facebook, Twitter, Snapchat, eBay, Amazon, WhatsApp a mnoho dalších, které podvodníkům umožnily přímo oslovovat potenciální kupce, což činí tak, že posílají soukromé zprávy členům skupin zabývajících se starožitnostmi na Facebooku a dalších stránkách.

Druhým faktorem je skutečnost, že tzv. Islámský stát systematicky vykrádá všechna archeologická naleziště, nad kterými v posledních 5 letech získal kontrolu, díky čemuž disponuje takřka neomezenou zásobou starožitností, které ihned prodává prostřednictvím sociálních sítí. V důsledku kombinace těchto dvou faktorů se nyní na internetu nachází více pochybných artefaktů než kdy dříve.

Neil Brodie, vedoucí výzkumný pracovník ústavu EAMENA (The Endangered Archaeology in the Middle East and North Africa) Oxfordské univerzity, v rozhovoru s Kantchevem uvedl, že na internetu se nachází nejméně 100 000 starožitností nabízených za 10 milionů dolarů (220 milionů Kč) a více. Podle odhadů je až 80 % z těchto položek padělaných či ukradených.

„Sociální sítě demokratizovaly trh s uměním, ale také to, kdo se může stát jeho obětí,“ říká Colette Lollová, zakladatelka firmy Art Fraud Insights, která se zabývá vyšetřováním podvodů s uměním a organizací iniciativ prevence. Podle Lollové jsou nelegální prodejci čím dál sofistikovanější a díla nabízí mnohdy i přes Snapchat, což znamená, že důkaz o jejich činnosti za určitou dobu automaticky zmizí.

Terčem zlodějů se nyní mohou stát i menší naleziště

Ve zprávě pro mezinárodní organizaci Antiquities Coalition, která bojuje proti nelegálnímu prodeji starožitností, Brodie píše, že boom internetového trhu se starožitnostmi je pro celý obor katastrofou.

„Znamená to, že menší archeologická naleziště či kulturní instituce, které dříve nestály za vyloupení a byly tak zločinci ponechány netknuté, se nyní mohou jevit jako lukrativnější cíl. Výsledný trh skládající se z malých, přenosných a lehce utajitelných starožitností se na titulní stránky novin dostane s menší pravděpodobností než trh s velkými díly starověkého umění, je však obtížněji regulovatelný a nejspíš také škodlivější pro historické záznamy,“ píše Brodie.

Přestože se internetové platformy i policie snaží nelegální prodej vymýtit, mějte se na obzoru před předměty, které vykazují znaky ukradení. Mezi tyto podezřelé předměty patří například nevyčištěné mince či artefakty s nejasným původem (historií majitelů).

Alberto Rodao Martin, příslušník španělské civilní gardy, který měl na starosti kontrolu trhu se starožitnostmi, prostřednictvím svých postřehů v rozhovoru s Kantchevem ukázal, jak radikálně se tato oblast za poslední léta změnila.

„Ještě před nedávnem jsme v rámci své práce sledovali lupiče vojenskými dalekohledy ukrytí v křoví. Nyní prohlížíme internetové inzeráty,“ řekl Martin.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek