KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Štípání a červenání očí v bazénech nezpůsobuje chlor, ale moč

Po pobytu v plaveckém bazénu má řada lidí červené oči. Co je příčinou tohoto podráždění? Nelekněte se, ale odpověď je horší, než si možná myslíte. Podle listu Washington Post toto nepříjemné podráždění totiž nezpůsobuje chlor, ale močovina.

...

Močovina s chlorem reaguje

Lehce nepříjemná informace se objevila ve výroční zprávě týkající se ochrany zdraví v bazénech, kterou zveřejnilo americké Centrum pro ochranu před chorobami (CDC). Zpráva mimo jiné informuje, že ve Spojených státech je 309 000 veřejných plaveckých bazénů a 10,4 milionu soukromých bazénů. 

Její nejzajímavější částí je ale sdělení, že typický chlorový zápach a štípání a červenání očí způsobuje v bazénech „moč, fekálie, pot a špína z těl plavců“.

Ve skutečnosti je sice hlavním viníkem stále chlor, ale bez močoviny se při útoku na oči plavců neobejde. Močovina totiž s chlorem reaguje a vzniká derivát amoniaku nazvaný chloramin. Ten má charakteristický zápach a účinky, které způsobují problémy s dýcháním a podráždění očí.

Nejnebezpečnější je parazit z fekálií

Moč ale zřejmě není nejhorší složkou, která se ve vašem bazénu nachází. Podle mluvčí CDC, epidemioložky Michele Hlavsové, to jsou totiž fekálie. Lidé trpící průjmem totiž rozšiřují do vody parazita Cryptosporidim, který je odolný proti filtraci i chloru a například ve Spojených státech je hlavní příčinou nemocí pocházejících z vody.

Naštěstí existuje několik zaručených jednoduchých rad, díky kterým se vyhnete bazénové nákaze nejen doma, ale i na veřejném bazénu. Vždy se před vstupem do bazénu osprchujte, nechoďte do něj, když se necítíte dobře a ve svém vlastním bazénu často a pravidelně kontrolujte kvalitu vody.


Autor: jil

Zdroj: Smithsonian

Foto: Flickr

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek