KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Student vytvořil mapu osad a cest z dob Římské říše ve stylu plánku metra

V období od roku 43 do roku 410 našeho letopočtu vybudovali Římané více než 3000 km cest napříč Velkou Británií. Tyto cesty měly umožnit rychlý přesun vojenských jednotek, rozvoj obchodu a také přepravu zboží.

...

Talentovaný student statistiky z Chicagské univerzity Sasha Trubetskoy nyní vytvořil mapu těchto cest z římské éry, které v ní znázornil pomocí moderního schématu metra.

Přestože byly cesty na danou dobu velmi sofistikované, samotné metody dopravy tak rozvinuté nebyly, a cestu z Londýna do Yorku, která dnes trvá 4 hodiny autem, tak kočár zdolal až za 5 dní.

Tečky a kruhové body na mapě představují jednotlivá města a osady, různobarevné čáry pak znázorňují cesty, které je propojovaly. Na pravé straně lze pak najít legendu s názvy jednotlivých cest.


Trubetskoy při tvorbě mapy vycházel mimo jiné z digitálních map portálu Pelagios, které mu dle jeho slov při práci velmi pomohly. „Jsou velmi podrobné a obsahují lokace v podstatě všech známých cest. V některých oblastech nejsou kompletní, ale v případě Británie mi nesmírně pomohly.

Názvy měst v jeho mapě jsou uvedeny latinsky. Namísto Londýna, Manchesteru či Newcastlu tedy na mapě naleznete Londinium, Mamucium a Pons Aelius. Nicméně pro lidi, kteří nejsou zrovna fanoušky latiny, je k dispozici také verze s moderními názvy.


„Zahrnul jsem v podstatě všechny známé římské osady v Británii včetně některých míst, na kterých se nacházely pouze pevnosti či tábory nebo kmenové osady pod římskou kontrolou. Několik měst jsem však musel také vynechat, z velké části proto, že byla příliš malá a nemohl bych je do mapy umístit bez výrazného zkreslení,“ říká Trubetskoy.

Zatímco města a osady jsou uvedena s latinskými názvy, samotné cesty mají všechny moderní názvy. Trubetskoy k tomu říká: „Původní latinské názvy jsou bohužel ztraceny v historii. Zatímco Itálie a Španělsko byly v dobách Římské říše velmi dobře zdokumentované, u Británie tolik písemných zdrojů nemáme.“

Tato mapa však není prvním případem, kdy Trubetskoy znázornil starověké římské cesty podobným způsobem. V červnu vytvořil podobnou mapu, která zachycovala římské cesty v Evropě.Mnoho ze znázorněných cest je zaznačeno s historickou přesností, u některých však bylo třeba jejich trasu poupravit, aby vyhovovaly anachronistickému schématu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek