KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Studie: Muži mají sice větší mozky, ale ženy je používají efektivněji

To, že mají ženy menší mozky než muži, se často stává předmětem vtípků. Jenže na velikosti v tomto případě opravdu nezáleží, protože mozky žen jsou podle odborníků na rozdíl od těch mužských efektivnější. Studie, která byla provedena v Nizozemsku, zjistila, že jsou mužské mozky sice až o 14 % větší než ty ženské, ale podle předchozích výzkumů jsou na druhou stranu méně efektivní.

...

Že mají muži větší mozky, tvrdil už Darwin

Studie provedená v Nizozemsku pracovala s 900 skeny mužských a ženských mozků. Bylo zjištěno, že ženy vykazují nižší inteligenci než muži, a to v průměru o 3,75 bodu na stupnici IQ. Ženy si také oproti mužům dle této studie vedou hůře v oblasti prostorových schopností. „Zjistili jsme, že jsou mužské mozky větší než ty ženské a naše analýza zároveň naznačuje, že ženy vykazují v řadě různorodých testů o něco nižší inteligenci,“ uvedl vedoucí výzkumu Dimitri van der Linden.

„Jsme si vědomi toho, že předchozí studie poukázaly na větší efektivitu ženských mozků, v naší studii jsme se na to však nezaměřovali," dodal Linden. Nová studie tak podporuje kontroverzní a v současnosti pozapomenuté tvrzení Charlese Darwina, že jsou mužské mozky větší než ty ženské.

Dnes mají vědci k dispozici vybavení pro přesný výpočet objemu mozku a s Darwinovou teorií se shodují.

Ženy mají lepší paměť i slovní zásobu

Výzkum, který byl publikován v časopise Intelligence, uvádí, že si muži vedli lépe ve většině testů včetně zkoumání prostorových schopností.

Ženy si však vedly lépe v paměťových testech. „Jedná se o dobře postavenou studii, ale důkazy nejsou dostatečně silné na to, aby dokázaly, že větší mozky mužů jim jednoznačně zaručují i vyšší inteligenci,“ uvedl doktor Joseph Devlin, který je vedoucím oddělení experimentální psychologie na College Univerzity v Londýně.

„Mozky jednotlivých mužů a žen jsou různé a víme, že zatímco muži mají lepší prostorové vnímání, ženy zase disponují lepší slovní zásobou. Ohledně tvrzení, že jsou muži inteligentnější než ženy, bychom však měli být skeptičtí, zvláště když máme zatím o tomto tvrzení k dispozici málo důkazů a naopak mnoho důkazů o opaku,“ dodal Devlin.

Výzkum provedený na Kalifornské univerzitě naopak dokázal, že i když jsou mozky žen menší, dokážou rychleji reagovat díky lepšímu propojení mozkových buněk.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek