KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Studie: Trocha čokolády v ranní kávě může dopomoci k lepším pracovním výsledkům

Výzkumník z Clarksonské univerzity Ali Boolani nedávno dokončil studii, která zkoumala vlastnosti kávy a kakaa. Odborník se spojil se svými kolegy z Univerzity v Georgii, aby společně zkoumali „okamžité účinky uvařeného kakaa na pozornost, motivaci k provádění kognitivních činností, pocity úzkosti, energii a únavu.“ Podle výsledků studie může kakao dopomoci k lepším pracovním výsledkům. 

...

Nápoje byly ochuceny stejně, aby účastníci nevěděli, který zrovna pijí

Během studie byly porovnávány účinky čtyř různých teplých nápojů na „mentální energii“ člověka. V jednom z nápojů bylo kakao, ve druhém kofein, ve třetím oboje a čtvrtý fungoval jako placebo. Nápoje byly upraveny tak, aby chutnaly stejně a účastníci studie tak nemohli poznat, o který nápoj se konkrétně jedná.

Do nápojů bylo přidáno nekalorické sladidlo a účastníci dostali svorky na nos, aby nemohli nápoj rozpoznat podle vůně. Každý den studie byli účastníci požádáni, aby vypili jeden ze čtyř nápojů a pak byli požádáni o vyplnění testu týkajícího se „mentální energie“.

Výsledky ukázaly, že nejrychlejší míra odezvy byla získána od těch jedinců, kteří pili kakao nebo nápoj, ve kterém bylo kakao a kofein. Postupné zvyšování koncentrace kakaa navíc ukázalo, že kakao snižuje účinky kofeinu, který produkuje pocity úzkosti.

Kofein má negativní vliv na náladu, kakao jeho účinky zmírňuje

„Kakao zvyšuje průtok krve v mozku, což zvyšuje kognitivní schopnosti a především pozornost. Kofein sám o sobě může naopak zvyšovat pocity úzkosti,“ uvedl Boolani. Studie rovněž zjistila, že kofein má negativní vliv na náladu.

Ve srovnání se skupinou, která pila nápoje, které fungovaly jako placebo, byla u uživatelů čistě kofeinových nápojů vypozorována vyšší míra rozčilení. Konzumace nápoje s kakaem a kofeinem naopak tyto pocity hněvu oslabovala.

Podle Boolaniho je toho ještě spousta, co by mělo být v souvislosti s těmito typy nápojů prozkoumáno, například přesné účinky dalších přítomných chemických látek v těchto nápojích.


Autor: ElS

Zdroj: Global News

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek