KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Svět má svého prvního virtuálního politika: „Sam“ by měl být do roku 2020 schopný kandidovat

Politici na Novém Zélandu by se měli mít na pozoru, protože by brzy mohli čelit tvrdé konkurenci v podobě virtuálního programu. „Sam“ je prvním virtuálním politikem v historii, který pro komunikaci se světem používá aplikaci Messenger od Facebooku.

...

Chatovací bot podle svých slov „zastupuje“ novozélandské voliče a při rozhodování nezaujatě zvažuje názory všech. V akci bychom Sama mohli vidět již zanedlouho, protože jeho stvořitel tvrdí, že do roku 2020 bude připraven reálně kandidovat do politických funkcí.

Tvůrcem tohoto počinu je podnikatel Nick Gerritsen z novozélandského města Marlborough. V rozhovoru pro internetovou platformu Tech in Asia Gerritsen řekl: „Sam je prostředkem pro realizaci a plánujeme ho provozovat v rámci existujících právních hranic.“


V současné době virtuální politik komunikuje s uživateli Facebooku pomocí Messengeru. Tato interakce mu společně s dotazníkem na jeho webových stránkách pomáhají se učit. Na svém webu Sam uvádí: „Jakožto virtuální politik nejsem omezen otázkami času či prostoru. Můžete se mnou mluvit kdykoli a kdekoli.“

Podle svých výroků dále činí nezaujatá rozhodnutí a zvažuje všechny pohledy na danou záležitost. „Rozhoduji se na základě jak faktů, tak názorů, nikdy však vědomě nevyřknu lež a nepřekroutím informaci,“ dodává.

Když s postupem času bude Sam blíže poznávat témata, která jsou pro lidi nejdůležitější, bude se měnit i jeho umělá inteligence. „Je zde mezera mezi tím, co chtějí Novozélanďané, co slibují politici a čeho zákony, které navrhují, skutečně dosahují. Mým cílem je tuto mezeru vyplnit,“ uvádí Sam.

V současnosti je jeho funkce omezena na odpovídání na seznam přednastavených otázek. Mezi tyto otázky patří například: „Pověz mi o (politické straně),“ „Pověz mi o tématu bydlení,“ a „Pověz mi o změně klimatu.“


Když se Sama zeptáte na otázku, která na jeho seznamu není, zní jeho odpověď následovně: „Díky! Všechny příspěvky jsou užitečné, i když na ně dosud nemám konkrétní odpověď.“ To si ostatně můžete vyzkoušet i sami zde.

Gerritsen však věří, že do roku 2020, kdy Nový Zéland čekají další všeobecné volby, učiní Sam dostatečný pokrok na to, aby mohl kandidovat na politickou funkci.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek