KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

„Svobodná vůle by mohla být jen iluzí mozku,“ tvrdí nová studie

Lidé věří v to, že v životě činí pouze vědomé volby. Vědci si však nyní myslí, že jde možná jen o vsugerované přesvědčení mozku, který si reálně jen vybere jednu z dostupných možností, o které bylo už předem rozhodnuto. Tvrdí to nová studie, která na svých výsledcích ukazuje, že svobodná vůle může být ve skutečnosti jen naší iluzí.

...

Mozek přepisuje naše vzpomínky

Hypotéza byla testována na lidech, kteří si v rámci pokusu mysleli, že přijali určité rozhodnutí za pomoci své svobodné vůle. Výzkum byl proveden na základě studie staré téměř 20 let, kterou sepsali psychologové Dan Wegner a Thalia Wheatley. 

Tito výzkumníci navrhli teorii tvrdící, že pocit nebo nutkání k tomu něco udělat může být reálný, ve skutečnosti však žádná souvislost mezi tímto pocitem a následnou činnosti, pro kterou se rozhodneme, neexistuje.

Nová studie z této práce vychází a tvrdí, že mozek přepisuje vzpomínky. Jakmile udělá rozhodnutí, změní naše vzpomínky, takže sami uvěříme tomu, že jsme se takto chtěli sami rozhodnout ještě před tím, než se tak stalo. 

V jednom z experimentů k výzkumu, který provedli Adam Bear a Paul Bloom z Yaleské univerzity, bylo testovaným osobám řečeno, aby vybrali jeden z pěti bílých kruhů na monitoru ještě před tím, než jeden z nich zasvítí červeně.

Účastníci výzkumu pak byli dotázáni na to, zda si vybrali správný kruh, nesprávný kruh, nebo zda si nestihli vybrat. Podle statistik si lidé mohli správný kruh vybrat průměrně jedenkrát z pěti pokusů. 

Účastníci však tvrdili, že si správný kruh vybrali ve více než 20 %, případů, dokonce ve více než 30 % případů, pokud kruh zčervenal velice rychle. Podle vědců tento experiment poukazuje na skutečnost, že mysl zkoumaných lidí velmi pravděpodobně měnila ve vzpomínkách pořadí jednotlivých událostí, aby jim připadalo, že si zvolili správný kruh, i když na to reálně neměli dostatek času.


Ilustrační foto/Wikimedia

Pocit svobodné vůle je pro člověka velice důležitý

Svobodná vůle dává lidem pocit kontroly nad svými životy. Zároveň jim umožňuje kohokoliv potrestat, pokud na základě své vůle udělá něco špatného. V časopise Scientific American vědci uvedli, že je důležité, aby lidé cítili kontrolu nad svým životem a nad svými rozhodnutími. Narušení tohoto pocitu však může mít za následek iluzi, na základě které mají lidé pocit kontroly i nad vnějšími věcmi, například nad počasím.

Vědci upozorňují i na to, že se tyto iluze mohou vztahovat pouze na krátkodobá a nepříliš promyšlená rozhodnutí, ale zároveň mohou být „všudypřítomné“. Mohou řídit všechny aspekty našeho chování včetně těch nejdůležitějších rozhodnutí.

 „Ať už je realita jakákoliv, naše studie přispívá k narůstajícímu objemu vědeckých prací, které ukazují, že i ta nejpevnější víra o našem vlastním kontrolovaném chování a vědomých rozhodnutích může být naprosto chybná,“ uvedli na závěr autoři studie, která byla uveřejněna v odborném časopise Psychological Science. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek