KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Tento umělý robotický sval uzvedne tisícinásobek své vlastní hmotnosti

Když se řekne slovo robot, první, co si představíte, je zpravidla kov a tvrdý plast. Tyto materiály však neposkytují úplně jemný dotek, a proto se vědci čím dál více obrací k měkčím látkám, ze kterých dokážou vytvořit obratnější roboty, kteří zvládnou manipulaci s křehkými předměty a disponují lepší navigací v nepředvídatelných prostředích. Jak ale vysvětluje Amina Khanová z The Los Angeles Times, tito roboti mají často jednu zásadní nevýhodu: „Nejsou to tak úplně vzpěrači,“ píše.

...

Podle Khanové však nyní vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) a Harvardské univerzity vyvinuli umělé svaly, které kombinují to nejlepší z obou světů. Ačkoli mají měkké hrany, dokážou zvednout až tisícinásobek své hmotnosti. Práci na těchto nových robotech vědci popsali v článku, který nedávno vyšel v předním vědeckém časopise PNAS.

Umělé svaly jsou tvořeny složenými konstrukcemi pokrytými polymerovou kůží, na které lze zaznamenat záhyby i vrásky jako u rozloženého origami. Vnitřní konstrukce, které jsou vyrobeny ze silikonové gumy nebo dokonce z plíšků z nerezové oceli, určují pohyb polymerové kůže.

Aby bylo možné zařízení ovládat, vysaje se z utěsněné polymerové kůže vzduch či kapalina, čímž vznikne podtlak, a robot se tak smrští a změní tvar. Vnitřní konstrukce pak „programuje“ pohyby umělých svalů tím způsobem, že je zkracuje, zatáčí, ohýbá či překrucuje. Někteří roboti se mohou smrštit až na desetinu své původní velikosti.

Výroba trvá 10 minut a stojí méně než dolar

Technologie inspirovaná japonskými skládačkami origami využívá pouze malé množství materiálů a jednoduché procesy, což vědcům umožňuje vytvářet sofistikované konstrukce za nízké náklady. Celé zařízení lze podle Darrela Etheringtona z internetového portálu TechCrunch totiž zkonstruovat za méně než 10 minut a potřebné materiály stojí méně než 1 dolar.

Tato robotická zařízení by v budoucnu mohla být využívána takřka při všem, od každodenních činností jako sbírání hroznů až po procedury vyžadující preciznost, jako jsou například chirurgické zákroky. „Naším cílem je vytvořit měkké, bezpečné a přizpůsobivé roboty, kteří mají sílu a vlastnosti, které jsou v současnosti dosažitelné pouze se systémy z tvrdých materiálů,“ uvedla v rozhovoru s Khanovou odbornice na robotiku Daniela Rusová, ředitelka laboratoře MIT CSAIL (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory) a jedna z vedoucích autorek výzkumu.

Nejedná se však o první vytvořené zařízení tohoto druhu, které bývá označováno také jako tzv. softbot. V roce 2016 výzkumníci oznámili vytvoření prvního zcela měkkého robota ve tvaru chobotnice, který nese název „Octobot“, a vyrobena byla také řada částečně měkkých robotů. Toto nejnovější zařízení je však svým skloubením síly a flexibility stále unikátní.

Rusová v rozhovoru dále naznačila, že dalším cílem jejího týmu bude vytvoření tohoto robota v lidské velikosti.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek