KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Tygr kaspický zpět v přírodě, vědci chtějí vyhynulou šelmu vrátit do střední Asie

Tygr kaspický, který na délku měřil až 3 metry, byl jednou z největších kočkovitých šelem, které kdy v pozemské přírodě žily, a je možné, že ho tam brzy bude zase možné spatřit. Masivní tygry vážící více než 130 kilogramů bylo do jejich vymření v polovině 20. století možné najít v oblastech od Turecka až po severozápadní Čínu.

...

Konzervační biologové odhalili plán obnovit populaci tygrů ve střední Asii a tvrdí, že určité lokality v Kazachstánu by mohly dopomoci k rozmnožení tygrů až na 100 šelem během pouhých 50 let.

Tygři kaspičtí se napříč střední Asií vyskytovali až do poměrně nedávné minulosti, v 60. letech minulého století však byli zcela vyhubeni lidskou činností. Dle výzkumníků z Vysoké školy environmentálních věd a lesnictví spadající pod State University of New York (SUNY), přispělo k vyhynutí této šelmy hned několik faktorů.


Tygr kaspický v berlínské zoo, 1899. Zdroj: Wikipedia

Odměny, které byly až do 30. let vypláceny v bývalém Sovětském svazu, podporovaly trávení a odchyt těchto zvířat, a zavlažovací projekty pak zničily jejich přirozené prostředí pro život, které se obvykle nacházelo v lužních ekosystémech, tedy kolem potoků a řek.

V nové studii, která byla publikována v žurnálu Biological Conservation, navrhují vědci plán obnovit populaci těchto tygrů v Kazachstánu na základě tamní existence blízce příbuzného tygra ussurijského.

Dle vědců by tygr ussurijský mohl být „analogovým“ druhem pro obnovení tygra kaspického. Tato možnosti je biology v poslední dekádě za podpory kazachstánské vlády intenzivně zvažována.


Tygr ussurijský by podle vědců mohl být vhodným analogovým druhem pro navrácení tygra kaspického zpět do volné přírody.

Tým vědců provedl prostorovou analýzu z dat dálkového průzkumu Země (DPZ) a zjistil, že v Kazachstánu se nachází minimálně 2 úseky habitatu, které by byly vhodné pro obnovení populace tygra kaspického: delta řeky Ili a přilehlé jižní pobřeží jezera Balchaš.

Dle studie by zhruba 7 000 čtverečných kilometrů mohlo postupně uživit 64-98 tygrů v závislosti na přítomnosti kořisti v podobě kanců, jelenů bucharských a srnců. Obnovení tygří populace o 40-55 šelmách by se podle vědců mělo odehrát do 50 let.

Vědci dále uvádějí, že několik tygrů ussurijských by mohlo být přesunuto z dálného východu Ruska do oblasti delty řeky Ili, aniž by to jakkoliv uškodilo populaci. Tito přemístění tygři by časem mohli založit divokou populaci.


Autor: VoZ

Zdroj: DailyMail

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek