KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

U pobřeží Tuniska nalezeny ruiny starověkého města z Římské říše

Tisková agentura AFP přišla se zprávou, že nedaleko pobřeží Tuniska bylo nalezeno více než 50 akrů podvodních ruin starověkého města z Římské říše. Tento nález podporuje příběh o velké pohromě, která se ve starověku měla odehrát.

...

Přibližně před 1650 lety se Středozemním mořem prohnala obrovská vlna tsunami, která rovnala se zemí města a zabíjela tisíce lidí žijících na pobřeží. Ačkoli v té době neexistovala žádná technologie, která by umožnila vlnu změřit, vědci píšící odborný časopis Scientific Reports v roce 2013 odhadli, že byla vyvolána zemětřesením více než 8. stupně Richterovy škály.

Když následně v roce 365 n. l. římský historik Ammianus Marcellinus dokumentoval škody, které vlna tsunami napáchala, uvedl, že zasažena byla dokonce slavná egyptská metropole Alexandrie, nicméně mnohem horší osud potkal africké město Neapolis, které bylo vlnou téměř úplně vymazáno z mapy.

Podle AFP se v roce 2010 skupina italských a tuniských vědců rozhodla, že dané město začne hledat, aby příběh potvrdili. A dle jejich nového nálezu se zdá, že byli úspěšní.

Sarah Laskowová pro internetový magazín Atlas Obscura napsala, že ruiny města Neapolis byly nalezeny pod vodou poblíž tuniského pobřežního města Nabeul. Mimo dalších věcí zde byl nalezen také portrét, který zachycoval město před jeho náhlým zničením. Rozložení ruin dokazuje existenci ulic a monumentů, a nalezeno bylo také přibližně 100 nádrží, které sloužily k fermentaci rybí omáčky zvané garum.

Ruiny města Neapolis mohou však rovněž poskytnout výhled znepokojující budoucnosti lidem, kteří na pobřeží Středozemního moře žijí v současnosti. Jak totiž novinář z National Geographic Mason Inman v roce 2008 uvedl, studie publikovaná ve vědeckém časopise Nature Geoscience tentýž rok v březnu tvrdí, že zemětřesení podobná tomu z roku 365 se mohou vyskytnout přibližně jednou za 800 let.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek