KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Uber a NASA vyvíjí vzdušnou taxi službu, spuštěna má být v roce 2020

Dopravní firma Uber spojila síly s americkou vesmírnou agenturou NASA. Výsledkem jejich spolupráce má být taxislužba využívající elektrická letadla, jejíž spuštění je v americkém Los Angeles naplánováno na rok 2020.

...

Produktový ředitel společnosti Uber Jeff Holden na konferenci Web Summit v Lisabonu oznámil, že jeho společnost podepsala smlouvu s agenturou NASA, v rámci které budou vyvíjet letouny určené do městského prostředí, tedy nízkých výšek.

Rychlejší a ekologičtější způsob dopravy

Toto partnerství umožní Uberu vyvinout vzdušnou taxi službu fungující na základě aplikace, která ponese jméno UberAIR. Její testování započne roku 2020 nejprve v Los Angeles a následně také v Dallasu, Fort Worth a San Francisku.

„Tato Smlouva podle zákona o výzkumu Vesmíru (Space Act Agreement – pozn. red.) společnosti Uber umožní spolupracovat s agenturou NASA na vývoji technologie řízení vzdušného prostoru další generace. UberAIR bude denně uskutečňovat daleko více letů napříč městy, než tomu bylo kdy dříve. Bezpečná a efektivní realizace tohoto cíle však bude vyžadovat zásadní změnu v technologiích řízení vzdušného prostoru,“ řekl Holden.

Služba UberAIR je součástí širší iniciativy s názvem Uber Elevate, jejíž cílem je nahradit automobily elektrickými letouny schopnými vertikálního vzlétnutí i přistání. Podle společnosti má jít o rychlejší a ekologičtější způsob dopravy.

Tato letadla, která jsou označována jako VTOL (Vertical Take-off and Landing aircraft), budou disponovat kapacitou až pro 4 cestující a uživatelům budou umožňovat také sdílené jízdy.

Propagační video, které nabízí upoutávku toho, jak bude nová služba fungovat, ukazuje, že celý proces bude v zásadě stejný, jako u současné aplikace Uberu, prostřednictvím které si uživatelé mohou objednat taxi, za které zaplatí automaticky pomocí zadané platební karty.


Plně funkční do roku 2028

Firma Uber věří, že městu Los Angeles, které je špatným provozem proslulé, by mohla tato drastická změna dopravy velmi prospět, protože 80minutová pozemní cesta se dá vzduchem stihnout za méně než půl hodiny.


„V případě Los Angeles tato technologie jeho obyvatelům umožní doslova přelétávat historický špatný provoz, který zde panuje, díky čemuž získají zpět čas, který budou moci využít mnohem efektivněji, ať už půjde o trávení volného času s rodinou a přáteli či o více času na práci,“ říká Holden.

„Co se týče rozsahu, očekáváme, že UberAIR bude denně uskutečňovat desítky tisíc letů napříč městem. Při těchto číslech bude mít všechen ten uspořený čas znatelně pozitivní dopad na hospodářství daného regionu,“ dodal.

V budování infrastruktury, která bude obsahovat například vzletové a přistávací plochy, bude Uber spolupracovat s realitní a investiční společností Sandstone Properties.

Vzhledem ke skutečnosti, že testování služby začne v roce 2020, společnost doufá, že bude plně funkční do roku 2028, kdy bude Los Angeles hostit olympijské hry.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek