Geoglyfy Chug Chug, Chile: Tisíc let staré geoglyfy by mělo pomoci zachránit a dále zkoumat zřízení archeologické chráněné oblasti.


Skalní město Petra, Jordánsko: Příležitostí k zastavení pomalé, ale stále postupující devastace je plánované zapojení místní komunity do ochrany památky.Jeskynní chrámy a pevnost Gon-Nila-Phuk, Indie: V jeskyních jsou buddhistické nástěnné malby značné umělecké i duchovní hodnoty. Ohrožuje je však rozpad okolních skal.


Vězení Spac, Albánie: Nechvalně proslulý pracovní tábor je ve značném stupni rozpadu. Zasloužil by si přeměnu na moderní a důstojný památník zdejšího utrpení.Pavlopetri, Řecko: Nejstarší potopené město na světě je ve vážném ohrožení kvůli znečištění a škodám působeným velkými loděmi.Oáza Figuig, Maroko: Tato oáza je na marockém seznamu památek připravených do zápisu mezi světové dědictví UNESCO. Navzdory všem modernizačním krokům jsou zde do dnešních dnů zachované původní zavlažovací systémy.


Stavby z počátku 20. století v Cukidži, Japonsko: Přemístění rybího trhu v Cukidži v souvislosti s přípravami na olympijské hry 2020 je signálem dalších sanačních tlaků na zbytky této sto let staré historické architektury významné hodnoty.


Justiční palác v Bruselu, Belgie: Problémem bruselského Justičního paláce je jeho značná velikost, kvůli níž je jeho celková potřebná rekonstrukce již dlouho považovaná za čiré bláznovství.


Tradiční architektura, Mauritius: Ostrov Mauritius má jedinečné, ale velmi zranitelné architektonické dědictví, které postupně mizí.


Antiguo Colegio de San Ildefonso, Mexiko: Bývalá jezuitská kolej, která se stala centrem mexického muralistického hnutí. Bohužel je v ní stále mnoho zastaralých prvků, které zde brání vytvoření prvotřídního výstavního prostoru.


Národní umělecká škola, Kuba: Budova školy přežila desítky let chátrání a je považovaná za cennou modernistickou památku. Vyžaduje však nezbytnou péči a opravy.


Národní sportovní komplex, Kambodža: Tento sportovní stánek je modernistickým symbolem kambodžského znovuzrození. Je sice každodenně využíván obyvateli Phnompenhu ke kulturním a společenským akcím, ale přesto jsou na místě obavy z nevratných zásahů a ztráty jeho společenské funkce.


Chráněná oblast Chapultepec, Mexiko: V tomto parku tráví volný čas místní obyvatelé i turisté. Potřebuje však vizi a výhled do budoucnosti, aby jej veřejnost mohla i nadále využívat.


Skalní galerie Sabu–Jaddi, Súdán: Historické malby nedocenitelné hodnoty na skalách v Sabu-Jaddi nejsou doposud nijak chráněné ani plně zdokumentované. V současnosti je nejvíc ohrožuje eroze a vandalismus.


Abúsír el-Malek, Egypt: Tato lokalita je smutným příkladem rabování archeologických památek, kvůli kterému přicházíme o nenahraditelné informace o lidské historii a kulturních meznících.


Hlavní hřbitov v Santiagu, Chile: Je zde pohřbena řada prezidentů i dalších významných osobností. Hřbitov utrpěl škody při řadě zemětřesení a současné vedení města opomíjí jeho údržbu.


Město Ámádíja, Irák: Toto unikátní irácké město urgentně potřebuje plánování dalšího vývoje, které bude korespondovat s potřebami zdejších obyvatel a zároveň respektovat zdejší historické budovy.


Kláštery v Seville, Španělsko: Klesající zájem obyvatelstva o službu v klášteře přináší vážnou hrozbu pro budoucnost stávajících klášterů v Seville.


Lázně v Moseley Road, Velká Británie: Tyto lázně jsou v provozu již od dob krále Eduarda a stále slouží všem místním občanům. Kvůli škrtům ve vládních výdajích však hrozí jejich uzavření.


Janusův oblouk, Itálie: Jediný zachovalý čtyřstranný oblouk v Římě je bohužel zároveň poslední nerestaurovanou součástí Forum Boarium.


Akvadukt Água da Prata, Portugalsko: Tento historický akvadukt, který funguje dodnes, vyžaduje rozsáhlou údržbu, aby i nadále mohl zajišťovat zavlažování okolních parků a zahrad.


Bunce Island, Sierra Leone: Objekt, který je významným dochovaným svědkem temné kapitoly světových dějin otroctví, se pomalu rozpadá. Současné sociální a ekonomické problémy v Sierra Leone komplikují jeho případnou záchranu.


Rumiqolqa Peru: Nadměrná těžba v tomto lomu ohrožuje zdejší před-incké a incké archeologické památky.


Palác Heneine, Libanon: Tato bejrútská dominanta by si zasloužila opravu, veřejné využití a obdiv. Místo toho jí hrozí demolice a definitivní zánik.


Bukurešť, Rumunsko: Cennou architekturu v rumunské metropoli ohrožují demolice historických budov, nekontrolovaný rozvoj a nevhodné rekonstrukce.


Autor: jil

Zdroj: Time

Foto: WMF