KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Úžasné snímky 25 nejohroženějších světových památek

Tato sbírka fotografií představuje 25 významných památek napříč celým světem, kterým podle Světového památkového fondu UNESCO (WMF) hrozí největší riziko zániku.

...

Geoglyfy Chug Chug, Chile: Tisíc let staré geoglyfy by mělo pomoci zachránit a dále zkoumat zřízení archeologické chráněné oblasti.


Skalní město Petra, Jordánsko: Příležitostí k zastavení pomalé, ale stále postupující devastace je plánované zapojení místní komunity do ochrany památky.


Jeskynní chrámy a pevnost Gon-Nila-Phuk, Indie: V jeskyních jsou buddhistické nástěnné malby značné umělecké i duchovní hodnoty. Ohrožuje je však rozpad okolních skal.


Vězení Spac, Albánie: Nechvalně proslulý pracovní tábor je ve značném stupni rozpadu. Zasloužil by si přeměnu na moderní a důstojný památník zdejšího utrpení.


Pavlopetri, Řecko: Nejstarší potopené město na světě je ve vážném ohrožení kvůli znečištění a škodám působeným velkými loděmi.


Oáza Figuig, Maroko: Tato oáza je na marockém seznamu památek připravených do zápisu mezi světové dědictví UNESCO. Navzdory všem modernizačním krokům jsou zde do dnešních dnů zachované původní zavlažovací systémy.


Stavby z počátku 20. století v Cukidži, Japonsko: Přemístění rybího trhu v Cukidži v souvislosti s přípravami na olympijské hry 2020 je signálem dalších sanačních tlaků na zbytky této sto let staré historické architektury významné hodnoty.


Justiční palác v Bruselu, Belgie: Problémem bruselského Justičního paláce je jeho značná velikost, kvůli níž je jeho celková potřebná rekonstrukce již dlouho považovaná za čiré bláznovství.


Tradiční architektura, Mauritius: Ostrov Mauritius má jedinečné, ale velmi zranitelné architektonické dědictví, které postupně mizí.


Antiguo Colegio de San Ildefonso, Mexiko: Bývalá jezuitská kolej, která se stala centrem mexického muralistického hnutí. Bohužel je v ní stále mnoho zastaralých prvků, které zde brání vytvoření prvotřídního výstavního prostoru.


Národní umělecká škola, Kuba: Budova školy přežila desítky let chátrání a je považovaná za cennou modernistickou památku. Vyžaduje však nezbytnou péči a opravy.


Národní sportovní komplex, Kambodža: Tento sportovní stánek je modernistickým symbolem kambodžského znovuzrození. Je sice každodenně využíván obyvateli Phnompenhu ke kulturním a společenským akcím, ale přesto jsou na místě obavy z nevratných zásahů a ztráty jeho společenské funkce.


Chráněná oblast Chapultepec, Mexiko: V tomto parku tráví volný čas místní obyvatelé i turisté. Potřebuje však vizi a výhled do budoucnosti, aby jej veřejnost mohla i nadále využívat.


Skalní galerie Sabu–Jaddi, Súdán: Historické malby nedocenitelné hodnoty na skalách v Sabu-Jaddi nejsou doposud nijak chráněné ani plně zdokumentované. V současnosti je nejvíc ohrožuje eroze a vandalismus.


Abúsír el-Malek, Egypt: Tato lokalita je smutným příkladem rabování archeologických památek, kvůli kterému přicházíme o nenahraditelné informace o lidské historii a kulturních meznících.


Hlavní hřbitov v Santiagu, Chile: Je zde pohřbena řada prezidentů i dalších významných osobností. Hřbitov utrpěl škody při řadě zemětřesení a současné vedení města opomíjí jeho údržbu.


Město Ámádíja, Irák: Toto unikátní irácké město urgentně potřebuje plánování dalšího vývoje, které bude korespondovat s potřebami zdejších obyvatel a zároveň respektovat zdejší historické budovy.


Kláštery v Seville, Španělsko: Klesající zájem obyvatelstva o službu v klášteře přináší vážnou hrozbu pro budoucnost stávajících klášterů v Seville.


Lázně v Moseley Road, Velká Británie: Tyto lázně jsou v provozu již od dob krále Eduarda a stále slouží všem místním občanům. Kvůli škrtům ve vládních výdajích však hrozí jejich uzavření.


Janusův oblouk, Itálie: Jediný zachovalý čtyřstranný oblouk v Římě je bohužel zároveň poslední nerestaurovanou součástí Forum Boarium.


Akvadukt Água da Prata, Portugalsko: Tento historický akvadukt, který funguje dodnes, vyžaduje rozsáhlou údržbu, aby i nadále mohl zajišťovat zavlažování okolních parků a zahrad.


Bunce Island, Sierra Leone: Objekt, který je významným dochovaným svědkem temné kapitoly světových dějin otroctví, se pomalu rozpadá. Současné sociální a ekonomické problémy v Sierra Leone komplikují jeho případnou záchranu.


Rumiqolqa Peru: Nadměrná těžba v tomto lomu ohrožuje zdejší před-incké a incké archeologické památky.


Palác Heneine, Libanon: Tato bejrútská dominanta by si zasloužila opravu, veřejné využití a obdiv. Místo toho jí hrozí demolice a definitivní zánik.


Bukurešť, Rumunsko: Cennou architekturu v rumunské metropoli ohrožují demolice historických budov, nekontrolovaný rozvoj a nevhodné rekonstrukce.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek