KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

V Amazonii nalezen mimořádně vzácný hybridní druh ptáka

Pipulka brazilská je vzácný drobný pták, který obývá malou oblast Amazonského pralesa. Poprvé byla objevena roku 1957, poté však byla znovu spatřena až v roce 2002. A nový výzkum nyní odhalil, že tento pták může být ještě jedinečnější, než se vědci domnívali.

...

Jak uvádí Emily Chungová z kanadské televizní stanice CBC, tým vědců z Torontské univerzity zjistil, že pipulka brazilská je nový druh, který vznikl zkřížením dvou jiných žijících druhů, což z ní činí první známý hybridní ptačí druh, který byl kdy v Amazonském deštném lese nalezen.

Od objevení pipulky brazilské se vědci domnívali, že by mohla být hybridem dvou dalších blízce příbuzných ptáků – pipulky zelenobílé s bílým korunním peřím a pipulky opálové s modrým korunním peřím. Korunní peří pipulky brazilské je však žluté, což pro vědce bylo záhadou.

„Pokud představuje hybridy, proč by bylo žluté? Je tak odlišné od mateřských druhů,“ řekl v rozhovoru s Chungovou Jason Weir, docent z Torontské univerzity.

Aby na tuto otázku našli odpověď, podnikli vědci dvě výpravy do amazonské džungle s účelem nasbírat peří a další genetické vzorky od všech tří zmíněných ptáků. Podle tiskové zprávy Torontské univerzity vědecký tým následně určil „velkou část“ genomu pipulky brazilské včetně 16 000 různých genetických markerů. Výsledky analýzy zveřejněné v prestižním vědeckém časopise PNAS ukázaly, že zhruba 20 % genomu pipulky brazilské pochází z pipulky zelenobílé a 80 % z pipulky opálové.


Z dat lze rovněž vyčíst, že zmíněné dva mateřské druhy se poprvé zkřížily před 180 000 lety. V určitém okamžiku minulé doby ledové se pak pipulka brazilská podle od svých mateřských druhů všeho geograficky odloučila, pravděpodobně v důsledku vzniku velkých řek, které mezi nimi vytvořily přírodní bariéru. A zástupci nově vzniklého hybridního druhu se podle Kristin Hugové z amerického týdeníku Newsweek následně začali pářit mezi sebou, díky čemuž se vyvinuli v úplně nový druh.

„Zatímco hybridní druhy rostlin jsou velmi běžné, mezi obratlovci je tento jev mimořádně vzácný,“ uvádí Weir v tiskové zprávě univerzity. V minulosti již byly zaznamenány případy, kdy se ptáci příležitostně pářili s jinými druhy, avšak jejich hybridní potomci zpravidla umírají velmi mladí a když už se dožijí dospělosti, mají zase problém přilákat partnery pro páření.

A s těmito problémy se během své evoluční trajektorie podle všeho setkala i pipulka brazilská, což představuje také možné vysvětlení pro její žluté peří na hlavě. Když vědci její peří zkoumali pod mikroskopem, našli keratinové struktury, které lze najít také v peří mateřských druhů.

„Pipulka brazilská měla v počátcích své existence v důsledku keratinových struktur pravděpodobně matně bílé či šedé peří, ale s postupem času se vyvinulo do žluté barvy jakožto alternativního způsobu, jak upoutat samice. Konečným výsledkem je jedinečně zbarvený druh,“ stojí ve zprávě.

A přestože je docela možné, že pipulka brazilská je vzácným příkladem hybridního druhu, který přežil a rozvinul se, pokroky v analýze genomu by podle Weira mohly vědcům umožnit objevení dalších druhů zvířecího království, které jsou produkty hybridizace. „Je možné, že zjistíme, že jsou mnohem běžnější, než jsme se domnívali,“ dodal Weir.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek